Bakan Mehmet Cahit Turhan

GÖREVİ

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı

DOĞUM YERİ

Trabzon

DOĞUM TARİHİ

1960

ÖĞRENİM

Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mimarlık Fakültesi İnşaat Bölümü

ÖNCEKİ GÖREVİ

1985 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü'nde mühendis olarak çalışmaya başladı. KGM’de kontrol mühendisliği, büro mühendisliği, kontrol şefliği görevlerinde bulundu. 1995 yılından itibaren İstanbul 17. Bölge Müdürlüğü bünyesinde Otoyol Bakım İşletme Başmühendisi, Otoyol Yapım Başmühendisi, Bölge Müdür Yardımcısı ve Bölge Müdürü olarak görev yaptı.

Karayolları Genel Müdür Yardımcılığı görevinin ardından 2005-2015 yılları arasında Karayolları Genel Müdürlüğü yaptı

Bu görevinden emekli olduktan sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı, ardından Danıştay Üyesi olarak vazife yürütmüştür. Danıştay Üyeliğinden emekliliğinin ardından, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatını üstlenen konsorsiyumun CEO'luğuna getirilmiştir.

YABANCI DİL

İngilizce

MEDENİ DURUMU

Evli - 3 çocuk babası

Bakanın Mesajı

10 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak görevlendirilmiş bulunuyorum. Öncelikle ülkemiz ve milletimiz adına hayırlara vesile olmasını diliyor, devraldığım sorumluluğun önemini ve ağırlığını çok iyi bildiğimi belirtmek istiyorum.

Hem ülke olarak hem de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak yeni bir döneme daha başlıyoruz. Bu dönem bizim için, mevcut projeleri bitireceğimiz, yeni projeleri hayata geçireceğimiz; devraldığımız bayrağı daha da ileriye taşıyacağımız bir dönem olacaktır. Hizmet kalitemizi daima artırarak; Türkiye'nin gelişimi, toplumun kalkınması ve Cumhuriyetimizin 100'üncü yılı için koyduğumuz hedeflere ulaşmada gerekli her türlü gayret ve kararlılığı göstereceğiz.

Keza bizim vizyonumuz, ülkemizin rekabet gücüne ve toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkı veren; güvenli, erişilebilir, ekonomik, konforlu, hızlı, çevreye duyarlı, kesintisiz, dengeli, çağdaş hizmetlerin sunulduğu, sürdürülebilir biri ulaştırma sistemi oluşturmaktır. Bu vizyon içerisindeki temel unsur İnsandır, İnsana hizmettir. Bu vizyon çerçevesinde de gelecekte görmeyi hedeflediğimiz Türkiye için çalışacağız.

Biliyoruz ki; ulaşım sektörü ekonomik kalkınmada temel etkenlerden biri olan ve toplum refahının artırılmasına katkı sağlayan en önemli hizmet sektörüdür. Diğer bir anlamda ekonomik ve sosyal gelişimin lokomotifidir.

Bu kapsamda da amacımız devam eden bütün yatırımları hızla hizmete vermek ve dev yatırımlarla ülkemizi daha da ileriye taşımak olacaktır.

Ulaştırma ailesi olarak çalışma arkadaşlarım da bundan önce gösterdikleri başarıları aynı azim ve çalışma şevkiyle devam ettirerek ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmasında önemli rol oynamaya devam edeceklerdir.

M. Cahit TURHAN
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı