2018 yılı itibarıyla Gebze'den Halkalı'ya kesintisiz ulaşım sağlanabilecek

2018 yılı itibarıyla Gebze`den Halkalı`ya kesintisiz ulaşım sağlanabilecek"Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu" olma özelliğini taşıyan Üsküdar-Ümraniye metrosunun açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Üsküdar Meydanı'nda gerçekleşti.

Törene; Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı AhmetDemircan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bazı AK Parti genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları katıldı.

Törende konuşan Bakan Arslan, vatandaşların erişebilmesi ve ulaşabilmesi adına, havayolunda, demiryolunda, denizcilikte, karayollarında sistemlerin birbiriyle entegre olmasının önemli olduğunu dile getirerek, son 15 yılda taşımacılık konusunda hayatı kolaylaştırmak adına çok büyük hizmetler yaptıklarını ve yapmaya da devam ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın insanların şehrin her yerinden her yerine raylı sistemle gidebilmesi için çalışılması talimatı verdiğini belirten Arslan, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanım, bu talimatınız çerçevesinde Doğu-Batı aksında, Marmaray projesinde çok önemli mesafeler aldık. Üsküdar İstasyonu dahil olmak üzere 13,5 kilometrelik Marmaray İstanbullulara hizmet veriyor. Ancak, Marmaray'ın her iki yakadaki banliyö sistemleriyle entegre olması ve onların da Marmaray araçlarını kullanarak Halkalı'dan Gebze'ye kadar kesintisiz hale gelmesi çalışmalarımız, inşallah önümüzdeki yılın sonunda bitecek. 2018 yılı itibarıyla Gebze'den Halkalı'ya kesintisiz hale gelecek. Kuzey-Güney aksında da tam 18 raylı sistemle Marmaray entegre olacak, Üsküdar-Ümraniye, Kadıköy-Kartal dahil olmak üzere."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Bakanlığın iş birliğiyle yaptığı çalışmaları anlatan Arslan, bu iki kurumun çok güzel bir uyumla raylı sistemleri birbirini bütünleyecek şekilde gecelerini gündüzlerine katarak çalıştıklarını söyledi. Bakan Arslan, "Biz Marmaray'la günde 1,5 milyon kişiyi taşımakla yetinmeyeceğiz, Marmaray'la entegre olan 18 raylı sistemle 10 milyon üzerinde İstanbulluya günde hizmet eder hale geleceğiz." ifadelerini kullandı. 

Bakan Arslan, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açılışı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile birlikte metroda incelemede bulundular.

 

16 istasyonlu hattın uzunluğu 20 kilometre

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun uzunluğu 20 kilometre ve 16 istasyonu bulunuyor. Metronun, uzunlukları 128 metreden oluşan 126 vagonunun yolcu kapasitesi bin 622. Saatte tek yönden 65 bin, günde ise ortalama 700 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Emisyonunda yıllık 77 bin 246 ton azalma sağlayacak hattaki trenlerin fren gücünden yararlanarak enerji geri dönüşümü elde edilecek. Fren mesafesi kısalacak enerjiden tasarruf sağlanacak.

Metronun birinci etabı olan Üsküdar-Ümraniye bölümü yani sürücüsüz kısmın uzunluğunu ise 10,5 kilometre. Bu bölüm; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler olmak üzere 9 istasyondan oluşuyor. Ayrıca hat, Üsküdar'dan Marmaray, Marmaray'dan Yenikapı-Hacıosman ve diğer metrolara entegre ediliyor. Bu hattı kullananlar, Üsküdar'da Marmaray, Altunizade ise metrobüs ile yolculuk yapabilecek.

Hizmete girecek metroyla Sancaktepe'den Üsküdar'a 27, Ümraniye'ye 15, Kartal'a 62, Yenikapı'ya 39, Taksim'e 47, Hacıosman'a 71, Havalimanı'na 71 ve Olimpiyat Stadı'na 81 dakikada ulaşılabilecek.

İnce işleri tamamlanan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun diğer kısımları ise 2018'in Haziran ayında hizmet vermeye başlayacak.