'2020 yılında 5G faaliyete geçecek'

`2020 yılında 5G faaliyete geçecek`Bakan Turhan, Trabzon Valiliğince bir restoranda düzenlenen, kaymakamlar, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, herkesin ülke ve millet için bir gaye uğruna çalıştığını, yapılan her işin kutsal olduğunu söyledi.

Adaletli ve adil olmanın, kamu hizmeti yapan kişilerin öncelikle bilmesi gereken konular olduğunu ifade eden Turhan, "Adaletli ve adil olmak, bu bizim kültürümüzde vardır. İlkokul ve lisede anlatılmıştır adaletli ve adil olmak. İmkan ve kaynaklarını gereği gibi yerinde kullanmak. Tabiri caizse Hz. Ömer'in hikayesini hepimiz biliyoruz. Bunun bilinciyle hareket etmemiz lazım. Bunu göz önünde bulundurarak işimizi yürütürken, bunu da bahane edip ihmalkarlık, korkaklık ve ürkeklik içerisinde olmamamız lazım. İşin kritik ve ince çizgisi burasıdır." diye konuştu.

 

Türkiye'nin stratejik önemi

Her şehrin kendi kaynaklarını ve imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğine işaret eden Turhan, fikir projelerinin üretilmesi durumunda topyekun kalkınmanın yaşanacağını vurguladı.

Turhan, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada yaşanan gelişmelere değinerek, şunları kaydetti:

"Rabbim bize çok güzel ülke vermiş. Bu coğrafyada da herkesin gözü var, hesapları ve kitapları var. Bunun için bu bölgede güçlü olmamız lazım. Vatanı bize bırakan atalarımızı, gazilerimizi ve şehitlerimizi bir kez daha minnetle anıyorum. Bize bırakılan bu vatanı imar edip, geliştirip burada güçlü bir ülke olabilirsek çocuklarımız, torunlarımız bu vatanda hayatiyetlerini devam ettirebilirler. Yoksa bu coğrafyada tarihi süreç içerisinde birçok medeniyetler geldi geçti. Biz de onlar gibi nefsi arzularımıza, kişisel menfaatlerimize kapılıp dünyevi zevkleri tatmin etmek için hayatımızı geçirmeye çalışırsak yarın birileri gelip bizi buradan süpürür, kendi medeniyetini burada oluşturur. Bu coğrafyanın kaderi, akrebin kıskacında yoğrulmuş bir kaderdir. Burada yaşamak, hayatı devam ettirmek, bir insan hayatı içerisinde değerlendirmemek lazım. Etrafımıza baktığımız zaman bunlardan ders ve ibret almamız lazım."

Türkiye için gıda sektörünün stratejik öneme sahip olduğuna dikkati çeken Turhan, Türkiye'nin kendi kendine yetebilen sınırlı ülkelerden biri olduğunu, bunun kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Buna rağmen inovasyona önem verilmesi gerektiğine vurgu yapan Turhan, "Günümüzde bir İzlanda inovasyon ile milli geliri 40 bin dolara çıktı. Bizler de bunu yapabiliriz. Bizim insanlarımız zeki ve çalışkandır ama biz insanlarımızı değerlendirme konusunda maalesef çok verimli, çok iyi bir yöneticilik yapmadık. Şimdi yeni yeni araştırma ve geliştirmecilere ülkemizde yeni fırsatlar, yeni imkanlar tanıyarak onları ülkemize, memleketimize çağırmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

 

"2020 yılında 5G geliyor"

Bakan Turhan, şu anda Türkiye'de 4,5G teknolojisinin kullanıldığını anımsatarak, 2020 yılında 5G'nin faaliyete geçeceğini bildirdi.

Değişim ve gelişmelere ayak uydurulması gerektiğini belirten Turhan, şöyle konuştu:

"5G'nin teorik uzmanı ODTÜ'deki bir mühendis hocamız. Bunu Çinli firması Huawei’ye götürdü, lisanslarını aldı. Şimdi ABD 5G'den korkuyor, 'Bunu benim pazarlamam lazımdı' diyor. Artık dünya otomasyonda öyle bir hale geliyor ki eğitim, savunma, sağlık, tarım ve reel sektörün her aşamasında otomasyona geçiyor. Artık bu gelişmeye ayak uyduramazsanız aradaki mesafeler fersah fersah açılacak. Bizim sanayicimizin, eğitimcimizin ve diğer sektörlerimizin de buna ayak uydurması lazım. Bu gelişimde eğer geç kalırsak birileri yine alır başını gider, yine biz onlara ulaşmak için çok zaman kaybederiz."

Bakan Turhan, buradaki konuşmasının ardından beraberindekilerle yapım çalışmaları devam eden Kanuni Bulvarı'nda incelemelerde bulundu.

Bakan Turhan, programının devamında, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından bir alışveriş merkezinde düzenlenen Trabzon 6. Kitap Fuarı'na katıldı.

Yazarların da yer aldığı fuarda stantları gezen Turhan, vatandaşlarla sohbet etti, onlarla fotoğraf çektirdi. Daha sonra Çamoba Mahallesi'ndeki Botanik Parkı gezen Turhan, aynı mahallede Ortahisar Belediyesi tarafından oluşturulan örnek meyve bahçesini inceledi.

AK Parti Arsin İlçe Başkanlığı tarafından bir restoranda düzenlenen "Gençlik Buluşması"na katılan Turhan, yanına gelen yeni evli Asiye ve Sefa Aydın çiftini tebrik ederek ömür boyu mutluluklar diledi.

Genç çifte önerilerde bulunan Turhan, "Ülkemize gençler yetiştirmek için yeni bir aile kuruluyor. Bizim kültürümüzde, bizim milletimizin örfünde aile kutsal bir yapıdır. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun, hayırlı nesiller yetiştirmek nasip olsun." İfadelerini kullandı.

Ülkenin geleceğinde gençlerin önemli sorumluluklar üstleneceğine işaret eden Turhan, bu anlamda gençlerin eğitilmesinin önemli bir konu olduğunu söyledi.

Turhan, iktidarları döneminde gençlere önem ve değer verdiklerine dikkati çekerek, şunları dile getirdi:

"Gençler sorumlulukları üzerine aldığında hedefe ok gibi koşarlar. Biz tarihimizde büyük başarıları genç yöneticilerle, genç komutanlarla, genç liderlerle yaptık. Malazgirt'e bakıyorsunuz Alparslan 30 yaşında, İstanbul'un fethine bakıyorsunuz Fatih 21 yaşında. Demek ki bu yaşlarda gençler eğer ülkesine, davasına, milletine hizmet etme konusunda iyi eğitilirlerse, dünyayı değiştirebilecek olaylara vesile olabiliyorlar. Bunun için kendinizi çok iyi yetiştirmeniz lazım. Davanız büyükse bu büyük davanın yükünü kaldırabilecek bilgiye, beceriye, eğitime ve donanıma sahip olmanız lazım."