Bakan Arslan'a Kağızman'da coşkulu karşılama

Bakan Arslan`a Kağızman`da coşkulu karşılamaUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars ziyareti kapsamında geldiği AK Parti İl Başkanlığı önünde vatandaşlara hitap etti.

65. Hükümetin icracı ve Türkiye'nin çıtasını daha yukarı çıkaran bir hükümet olacağını belirten Arslan, Kars'tan Türkiye'ye, bin yıldır verilen birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajını daha güçlü vereceklerini ifade etti. Arslan, şöyle devam etti:

"Rabbim dış güçlere, ülkemizin karışmasını isteyenlere, ülkemizin başarısını istemeyenlere fırsat vermesin. Onların maşalarına, bu ülkenin huzurunu, bu ülkenin başarısını çekemeyenlere inşallah fırsat vermesin. Her gün şehit veriyoruz. Allah onlardan razı olsun. Onlar ki emniyet güçlerimiz, askerlerimiz ve korucularımız, dedelerinden atalarından aldıkları mirası torunlarına doğru bırakmak için cansiparane mücadele ediyorlar. Bu toprakları bin yıldır kimseye vermedikleri gibi 'Sonsuza kadar vermeyeceğiz' diyorlar ve bu yolda şehadet şerbeti içenler var."

Şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Arslan, gazi ve yaralı askerlere de acil şifa diledi. Arslan, "Bu ülkeyi korudukları için onlara minnettarız. Bu ülkeyi koruyarak, sahip çıkarak Recep Tayip Erdoğan ve ekibinin 14 yıldır başını önüne eğdirmeye izin vermediğiniz için sizlere de minnettarız." dedi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı çalışmalarını inceledi

Daha sonra Arpaçay ilçesini ziyaret ederek vatandaşları selamlayan Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu (BTK) hattı şantiyesinde çalışanlarla yemek yedi. 

Demiryolu hattındaki köprü çalışmalarını inceleyen Arslan, müteahhit firma yetkililerinden bilgi aldı.

Arslan, incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bölge ve ülke için büyük önem taşıyan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ni, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın önemle takip ettiğini aktardı.

Projenin yıl sonunda bitirilmesinin hedeflendiğini dile getiren Arslan, şunları söyledi:

"Ülkemizin ve ilimizin adeta dört gözle beklediği bu proje, bizim için çok önemli. Hedefimiz, bu sene sonunda bitirilmesidir. Tren işletmeciliğine açılabilmesi adına varsa bir aksaklık müdahale etmek ve çözüm için tedbir almak için buradaydık. Bu proje, bölgenin olmazsa olmazı ve ülkemiz için çok önemlidir. İpekyolu'nu tekrar canlandıracak, Orta Asya'yı Avrupa'ya bağlayacak ve ticareti bulunduğumuz bölgeye çekecek bir proje. İnşallah bu projeler, Kars, Ardahan ve Iğdır'ı, Kafkaslarda sınırı bekleyen il olmaktan çıkararak sınırın ticaretinin başkenti olan iller haline getirecek." 

Doğup büyüdüğü Kağızman'da coşkulu karşılama 

Bakan Arslan, daha sonra doğup büyüdüğü Kağızman ilçesine geçti. İlçe girişinde davul ve zurna eşliğinde, Türk bayraklarıyla karşılanan Arslan için "şükür kurbanı" kesildi.

İlçe meydanında kurulan platformdan hemşehrilerine hitap eden Arslan, memleketine ve ülkeye hizmet etmek için yeni bir görev üstlendiğini söyledi. 

Arslan, bakanlık görevine getirilirken hemşehrilerinin duasını ve büyük desteğini aldığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Bugüne kadar yükselttiğimiz çıtayı daha yukarı taşıyacağız. Hiç şüpheniz olmasın ki hizmetlerimiz Marmaray, Avrasya tüneli, üçüncü köprü, körfez köprüsüyle kalmayacak. Dünyanın gıpta ile baktığı, bu kardeşinizin içinde yer aldığı, Kanal İstanbul Projesi'ni de inşallah insanımızın hizmetine sunacağız. Gururla söyleceksiniz ki 'Evet Marmaray'da, Avrasya tünelinde olduğu gibi Kanal İstanbul'da da çocuğumuzun emeği var.'" 

Babasının elini öptü

Kağızman Kaymakamlığı ve Belediyesini ziyaretlerinin ardından baba ocağına geçen Arslan, babası Süleyman Arslan'ın elini öperek hasret giderdi.

Ziyarette duygulanan baba Arslan, oğlu Ahmet Arslan'ı öperek gözyaşları içinde "Ne mutlu sana ki devletine ve milletine hizmet ediyorsun" dedi.

Bakan Arslan dana sonra Kağızman Mezarlığı'na giderek merhum annesi Lalizar Arslan'ın mezarının başında dua etti.

Fotoğraflar