Bakan Arslan, Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü etkinliğinde konuştu

Arslan, "Türk Keneşi & Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü Etkinliği" kapsamında düzenlenen gala yemeğinde yaptığı konuşmada, bilgi ve iletişim teknolojilerinin insan hayatı için çok önemli bir hale geldiğini söyledi.

Bu sektörün içinde yer alan katılımcıların kendilerinin paydaşları olduğunu dile getiren Arslan, teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmamanın ve geleceğe yönelik stratejileri belirleyerek yatırım yapılmasının öneminden bahsetti.

Arslan, bu yüzyılda gecikmeye meydan veremeyeceklerini kaydederek, Türkiye'nin de bu dünyada, hatta öncü ülkeler liginde yer alması için 14 yıldır önemli yatırımlar yaptıklarını, adeta bilişim ve haberleşme dünyasının üzerine titrediklerini vurguladı.

Dünyanın en iyi genişbant internet altyapılarından birini ülkenin her bir metrekaresine kurduklarını aktaran Arslan, fiber altyapı uzunluğunun 291 bin kilometreyi bulduğu bilgisini verdi.

Arslan, dünyanın en hızlı 4.5G haberleşme altyapılarından birinin kurulmasını sağladıklarını belirterek, sektörün önünü açacak yasal düzenlemeleri hayata geçirdiklerini, sektörün 14 yılda 5 katın üzerinde büyümesini sağladıklarını söyledi.

Her türlü bilgi iletişim teknolojilerine yönelik politikalarla ilgili stratejileri belirlediklerini, adil rekabet ortamı yarattıklarını, tüketici haklarının korunmasına yönelik önemli tedbirler aldıklarını anlatan Arslan, Türkiye'nin haberleşme teknolojilerini en verimli kullanan ülkeler arasına girmesi için genç nüfusunun bilgisayar okuryazarı olması hususunda çalışmalar yaptıklarını ve yapmayı sürdürdüklerini söyledi.

 

"Mobil abone sayısı 75 milyonun üzerinde"

Arslan, "4.5G hizmetlerinden yararlanan abone sayısı 1 yılda, 13 ayda 52 milyona yaklaştı ki bunun yaklaşık 3'te biri aktif kullanıcı. Mobil abone sayısı toplamında 75 milyonun üzerine çıktığımız bir gerçek." diye konuştu.

Bakan Arslan, yaptıkları altyapı yatırımları ve düzenlemeler sayesinde Türkiye'nin haberleşme ve bilgi teknolojileri konusunda dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden olduğunu vurguladı.

Her geçen gün artan verilerin depolanması ve saklanmasının önemli olduğunu ancak veriden çıkarımlar yapılarak üretkenlik sağlanmasının en az o kadar önem arz ettiğini dile getiren Arslan, ülke ekonomisine katkıda bulunmak için veriye katma değer kazandırılması gerektiğini kaydetti.

Arslan, "İşte bu noktada 'büyük veri' firmalara, yatırımcılara, girişimcilere farklı ekonomik girişimlerin, yatırımların kapılarını açması bakımından önemli." dedi.

Veri trafiğinin ne kadarının Türkiye'den geçeceği, verinin ne kadarının barındırılacağı, kullanımının yaygınlaştırılması gibi konulara odaklandıklarını aktaran Arslan, bu kapsamda yapılan faaliyetleri, verilen destek ve teşvikleri anlattı.

Bakan Arslan, "2018 yılı sonunda Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi'ni kurmayı hedefliyoruz. Bu projenin bir bileşeni olan kamu bulut bilişim altyapısını da oluşturacağız. Çalışmalarımız devam ediyor." ifadesini kullandı.

 

"İnternet okuryazarlık oranında hedef yüzde 80'in üzeri"

Arslan, fiber altyapı şebekesinin yaygınlaştırılması için de mevzuatsal düzenlemeler yaptıklarını ve teşvikler vermeye başladıklarını, bu noktada Ulusal Genişbant Stratejisini gelecek ay yayınlamayı planladıklarını aktardı.

İletişim teknolojilerine yönelik çalışmalardan bahseden Arslan, ülkenin fiber ve genişbant altyapısını geliştirme ve kullanımı arttırma hedeflerini sahiplendiklerini söyledi.

Arslan, "2023'te en az 100 Mbit/saniye hızda internet altyapısını tüm hanelerin hizmetine sunmayı, 16-74 yaş aralığında genişbant internet kullanımını ve internet okuryazarlık oranını yüzde 80'inin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

 

Siber saldırılara karşı alınan önlemler

Arslan, son günlerde siber güvenlik konusunun çok tartışıldığına değinerek, şöyle devam etti:

"Saldırılara karşı kapsamlı tedbirlerin geliştirilmesi konusunda tedbirleri başından beri alan ülkeler arasında yer almış olmanın memnuniyetini ifade etmek isterim. Siber güvenliğin, ulusal güvenliğin ayrılmaz bir parçası olduğunu unutmamak gerekiyor. Kamu kurumlarının fiziksel ve siber saldırılara karşı daha güvenli sanal bir ağ üzerinden veri alışverişlerini yapabilecekleri KamuNet projesini de bu çerçevede tamamladık.

Siber güvenliğe verdiğimiz önemin sonuçlarını özellikle son dönemde daha iyi gördük. 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana yaşadığımız siber saldırıların artış oranlarını dikkate aldığımızda ülke olarak bunu minimum etkiyle atlatmış olmanın memnuniyetini de özellikle vurgulamak istiyorum."

 

"Son siber saldırılarda sorun yaşamadık"

Arslan, bugünlerde tüm dünyanın WannaCry denilen zararlı fidye yazılımına maruz kaldığını anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemiz bu konuyu, gerekli tedbirleri vaktinde almış olması nedeniyle hasarsız bir şekilde atlattı. Sadece mayıs ayı başından bu yana 100den fazla ülkede 200binden fazla kullanıcının etkilendiğini tahmin ediyoruz. Bu konuda 'tedbir aldık yeter' deme lüksümüz yok. Her gün siber saldırıların yeni versiyonlarla, yeni yöntemlerle gerçekleşeceğini, yapılacağını biliyoruz. Önemli olan, bizim bu konuda hazırlıklı olmamız ve sürekli kendimizi güncelleyerek saldırıların yeni sürümlerine, versiyonlarına karşı tedbirlerimizi geliştirmemiz."

Arslan, bu konudaki duyuruların Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından yaklaşık 2 ay öncesinden tüm kurumlara yapıldığını kaydederek, "Sistemlerimizdeki açıklara karşı önlemler alındığını, şu ana kadar da herhangi bir sorun yaşanmadığını memnuniyetle ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

Siber saldırıların tüm ülkelerin ortak sorunu olduğunu dile getiren Arslan, uluslararası anlamda devlet-özel sektör iş birliğiyle bu konunun ele alınması gerektiğini vurguladı.

 

"Yerli arama motoru geliştirme çalışmaları yapıyoruz"

Arslan, 5G ile ilgili çalışmaları koordine etmek amacıyla ilgili tüm paydaşlarla birlikte geçen yıl "Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri Türkiye Forumu"nu kurduklarını anımsatarak, yayımladıkları politikalarında ve verdikleri yetkilendirmelerde Ar-Ge faaliyetlerinin artmasına yönelik stratejiler belirlediklerini anlattı.

Yerli arama motoru ve tarayıcı geliştirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını dile getiren Arslan, bu kapsamda özel sektörden, uzun vadeli düşünmelerini istediklerini söyledi.

Arslan, "Türk Keneşi ülkeleri olarak uluslararası fiber altyapı ve uluslararası projelerle ilgili ortak çözümler geliştirebiliriz. E-Devlet ve siber güvenlik konularında ortak projeler ve tecrübe paylaşımında bulunabiliriz. Türk Keneşi olarak, uluslararası bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki toplantılarda, ortak tavır sergileyecek konu başlıklarını belirleyip, birlikte davranabiliriz." ifadelerini kullandı.