Bakan Arslan'ın Uzay Haftası mesajı

Bakan Arslan`ın Uzay Haftası mesajıKüresel anlamda, bölgesel kalkınma farklılıklarının en aza indirilmesi, geri kalmışlığın, yoksulluğun, cehaletin, gelir dağılımı adaletsizliğinin ortadan kalkması,  dönemsel krizlerin en az zararla atlatılması; ancak insanlara ve ülkelere ulaşmak ve erişmekle mümkündür. Bilinen tarihe göre Milattan Önce 3000 yılında bulunan tekerlekle kullanılan ilkel araçlardan günümüzün son model uçaklarına, en son teknolojiyle yapılan hızlı trenlerine, yürüyen uçaklar olarak adlandırılan özel tasarım otomobillere, lüks kentleri andıran gemilere kadar bütün araçlar, insanın ve toplumların doğasındaki bilinçli ulaşım ihtiyacını karşılamak içindir.

İşte uygarlıkların ve kültürlerin doğması, yayılması, yaygınlaşması; ekonomik, soysal, kültürel değer dolaşımı da bu ulaşım ihtiyacı ve bunun sonucunda kurulan yollar sayesinde oluyor.  Küreselleşen dünyada, 1960’lardan sonra bu yollara bir de bilişim otobanları eklenmiş bulunmakta.

4 Ekim 1957'de dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik 1'in uzaya fırlatılarak uzay keşfinin yollarının açılması ve 10 Ekim 1967'de Ay ve Gök Cisimleri Dahil Uzayın Keşfi ve Kullanımı için Devletlerin Faaliyetlerini Düzenleyen İlkeler Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi ile dünyada yeni bir çağa; Uzay Çağı’na girmemize neden oldu. Her yıl 4-10 Ekim tarihlerinde kutlanan Dünya Uzay Haftası da insanlığın uzaya doğru açılmasında dönüm noktası olan işte bu iki olaya işaret etmektedir.

Ülkemiz, uzay çalışmaları ve uydu projeleriyle, uzay yarışına geç girse de son 14 yılda yapılan çalışmalar ile bu noktada önemli yol kat etti. Bu noktada da Bakanlığımız bünyesinde Uzay ve Havacılık Genel Müdürlüğü kuruldu. TÜRKSAT da Türkiye’nin uzay yarışında yer alabilmesi hedefiyle yeniden yapılandırıldı. Teşvik edildi, çok güçlü şekilde desteklendi. Bu kapsamda uydu ve uzay yol haritası hazırlanarak, tamamen Türk mühendisler tarafından üretilecek olan milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A’nın çalışmalarına başlandı. Yakında kendi haberleşme uydusunu yapabilir ülkeler konumuna yükseleceğiz. Ancak amacımız daha da fazlasını yapabilmek. Ayrıca Türkiye Uzay Ajansı’nı kurmak için çalışmalarımızı tamamladık. Yeni yasama döneminde Meclis’e Kanun Tasarısı olarak sevk edeceğiz ve kanunlaşmasıyla birlikte Uzay Ajansı hızla çalışmalarına başlayacak. Ayrıca haberleşme havacılık ve uzay alanında AR-GE destekleri için çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’yi uzay yarışında hak ettiği konuma yükselteceğiz.

Dünya Uzay Haftası başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlık için kutlu olsun…

 

Ahmet ARSLAN

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı