Bakan Arslan, Murat Reis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni'ne Katıldı

Bakan Arslan, Murat Reis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni`ne KatıldıBaşbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin bugün hem yurt içinde hem yurt dışında terörle etkin mücadele ederken, bazılarının fırsatı ganimet bilerek Ege'de, Akdeniz'de birtakım komplolar, birtakım tezgahlar peşinde olduğunu belirterek, "Buradan açık ifade ediyorum; şartlar ne olursa olsun Türkiye, Deniz Kuvvetleri olarak her hal ve şartta ülkesine yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek güce sahiptir. Hiç kimse yanlış hesap yapmasın." dedi. 

Kocaeli'deki Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda düzenlenen Muratreis Denizaltısı ilk kaynak töreninde konuşan Yıldırım, bugün ilk kaynak töreni yapılacak Murat Reis Denizaltı'nın yeni nesil bir denizaltı olduğunu söyledi. 

Başbakan Yıldırım, "Bu denizaltı tamamlandığında ve tabii 6 denizaltıdan oluşan bir paket bunlar tamamlandığında uzun yıllar Deniz Kuvvetlerimize hizmet edecektir. Yeni denizaltı projesi tabii bir Alman-Türk ortaklığıyla devam ediyor. Bu projeyle birlikte Gölcük Tersanesi Komutanlığı'ndaki altyapı da bu vesileyle iyileştiriliyor ve tersanenin özellikle denizaltı yapımında uzmanlaşmasının daha da gelişmesine fırsat tanınıyor." şeklinde konuştu.

Bütün tezgahların, imalat hatlarının bu vesileyle Gölcük Tersanesi'ne kazandırılmış olduğunu ifade eden Yıldırım, mevcut denizaltıların havadan bağımsız sevk sistemine sahip olmadıkları için uzun süre deniz altında kalamadıklarını, yeni nesil denizaltı ihtiyacının da buradan doğduğunu anlattı.

Yıldırım, bu projeyle havadan bağımsız tahrik sistemli, dalmış durumda, uzun süre harekat icra edebilme yeteneği, yüksek süratli, gelişmiş torpidoları, satıh hedeflerine atılabilen güdümlü mermi kabiliyeti olan denizaltılarını Deniz Kuvvetleri'nin envanterine dahil etmiş olacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

Türkiye özellikle son yıllarda her alanda yetkinliğini artırmaya devam ediyor. Savunma sanayinin yanı sıra, denizcilik, ticari denizcilikte de Türkiye önemli bir mesafe aldı. Bugün özellikle mega yat imalatında Türkiye bir marka oldu. Tuzla Tersaneler bölgesinin yanı sıra, Yalova Altınova bölgesindeki tersanelerde tamir başta olmak üzere, dünyanın birçok ülkesine gemi inşası devam ediyor. Bu vesileyle tersane kapasitemizi son 15 yılda 37'den 77'ye, 78'e, inşa kapasitemizi de 500 bin tondan, 4,5 milyon detveyt tona yükseltmiş bulunuyoruz. Denizcilikte son 15 yılda uyguladığımız teşvik politikalarıyla ticaret filomuz Türk sahipli ve Türk bayraklı olmak üzere dünyada 19. sıradan 14. sıraya yükselmiştir. Türkiye'nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bize hedef gösterdiği 100. yıl hedefi 2023 hedeflerine adım adım, kararlı şekilde yürüyoruz. Ancak denizcilikte bu hedefleri çok daha erken yakalayacağımız aşikardır. Bugün ilk kaynağını yapacağımız Murat Reis denizaltısı, Deniz Kuvvetlerimizin gücüne güç katacak, dosta güven, düşmana da endişe salacaktır."

- "Türkiye gemi inşaatında çok büyük tecrübe kazandı"

Başbakan Binali Yıldırım, bu projenin Türkiye'ye, Deniz Kuvvetleri'ne kazandırılmasında başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile önceki Savunma Bakanı Fikri Işık'a, komutanlara ve emeği geçenlere teşekkür ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yalnız bir hususu bu vesileyle dile getirmek istiyorum. Şöyle bir baktım denizaltıların inşa süresi çok uzun, Aşağı yukarı, yanlış hatırlamıyorsam 10 yılı buluyor. Bu çok uzun bir süre. Türkiye gemi inşaatında çok büyük tecrübe kazandı, bu sürenin tekrar gözden geçirilmesi konusunda Deniz Kuvvetleri Komutanımızın bir inisiyatif almasını ve sürenin mutlaka 62 ay, yani topu topu bir denizaltı inşa ediyoruz. Bunun yüzde 60'tan fazlası ekipman, teçhizat. Gerisi çelik teknesi veya işçiliği, vesaire. Dolayısıyla bu tedarik takviminin gözden geçirilerek mutlaka bu sürenin kısaltılması gerekiyor. Bu konuda istirham ediyorum. Ülkemizin karşı karşıya olduğu tehdit ve riskleri dikkate alarak bir an önce bu denizaltıların filomuza dahil edilmesinin zaruri olduğu kanaatindeyim. Türkiye bugün hem yurt içinde hem yurt dışında terörle etkin mücadele ederken, bazıları fırsatı ganimet bilerek Ege'de, Akdeniz'de birtakım komplolar, birtakım tezgahlar peşindeler. Buradan açık ifade ediyorum; şartlar ne olursa olsun Türkiye, Deniz Kuvvetleri olarak her hal ve şartta ülkesine yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek güce sahiptir. Hiç kimse yanlış hesap yapmasın. Bu duygu ve düşüncelerle, 90 yıldır askeri tersane olarak Deniz Kuvvetlerimize büyük hizmetler veren, Gölcük Depreminde çok büyük hasar alan ama kısa sürede tekrar eski gücünü ve kapasitesini yakalamış Gölcük Tersanemizin hem ülkemiz için hem bölgemiz için çok önemli bir görevi daha ifa ediyor olması hepimiz için bir gurur kaynağıdır. İnşaatı gerçekleştirilecek bu denizaltıların Deniz Kuvvetlerimizin savunma ihtiyacına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum."

Konuşmaların ardından Başbakan Yıldırım, denizaltı inşasının ilk kaynağını gerçekleştirdi.

Programa, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, Gölcük Tersanesi personeli ve çok sayıda davetli katıldı.

Başbakan Yıldırım, konuşmaların ardından işçilerle de fotoğraf çektirdi.

- Yeni Tip Denizaltı Projesi 

Yeni Tip Denizaltı Projesi sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile HDW-WFI ortak girişimi arasında 2 Temmuz 2009'da imzalanarak, 22 Haziran 2011'de yürürlüğe girdi. 

Ana tahrik sistemi 2 MTU dizel jeneratör, 1 Siemens Permasyn ana motor ve Siemens yakıt pilinden oluşmaktadır. İnşa edilecek yeni tip denizaltılar modern torpido ve güdümlü mermileri atma/gütme kabiliyetine sahip olacak.

THYSSENKRUP Marine Sytems ana yükleniliciliğinde gerçekleştirilecek projede yerli yüklenici olarak STM, ASELSAN, HAVELSAN, AYESAŞ, MILSOFT, Koç Bilgi Sistem ve TÜBİTAK görev alıyor.

Yeni Tip Denizaltı Projesi'nin ilk gemisi olan TCG Pirireis'in inşasına 28 Eylül 2015'de başlandı. 12 ay aralıklarla inşalarına başlanan ve başlanacak olan denizaltıların ilkinin inşasının 62 ay, takip edenlerin ise 61 ay sürmesi ve hizmete girmeleri planlanıyor.