Bakan Arslan, Tarsus Çamtepe Otoyolu Kavşağı temel atma törenine katıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın da katıldığı Tarsus Çamtepe Otoyolu Kavşağı Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her yerini kalkındırdıkları gibi Mersin'in de kalkınması için üzerlerine ne düşerse yaptıklarını belirtti.

Mersin'e sadece kendi Bakanlığı tarafından 15 yılda 3 milyar 620 milyon lira tutarında yatırım yapıldığını ifade eden Arslan, buna, kenti Gaziantep ve İstanbul'a bağlayacak hızlı tren projesinin dahil olmadığını, onların da eklenmesiyle bu rakamın katlanacağını kaydetti.

Bugün, bölgesel havalimanın inşaatına tekrar başlaması sürecini başlattıklarını hatırlatan Arslan, "Daha önce ne yazık ki, talihsiz bir süreç yaşamıştık. Yap işlet devret modeliyle ihale yaptık. Ancak yüklenici yürütemedi. Dolayısıyla kamu kaynaklarıyla merkezi hükümetin bütçeyle yapması kararı neticesinde bugün inşaatına başladık. İnşallah önümüzdeki yılsonunda bitiriyoruz." dedi.

Arslan, bu kadar önemli bir havalimanının otoyola bağlanması gerekliliğinden hareketle otoyol bağlantı ihalesi ile havalimanın demiryolu ağına bağlanması için de ihale süreçlerini başlattıklarını belirtti.

Arslan, bölgenin ulaşılabilirliğini kolaylaştırmak için temelini attıkları kavşağın çok önemli olduğunu vurgulayarak, sözleşmesine göre önümüzdeki yıl nisanda bitecek kavşağın bu sene sonunda tamamlanacağını kaydetti.

OSB otoyola bağlanacak

Mersin'de, bakanlıkları tarafından devam eden proje sayısının 23 olduğunu, havalimanıyla bunun 24'e çıktığını ifade eden Arslan, "Organize Sanayi Bölgesi'ni otoyola bağlayacak kavşağın da ihale sürecini başlattık. 8 Nisan'da tekliflerini alıyoruz. 25 proje olacak." diye konuştu.

Bunlarla sınırlı kalmayacaklarını söyleyen Arslan, talepler çerçevesinde Mersin'in ne ihtiyacı varsa yerine getireceklerini aktardı.

Sürekli tünel ve viyadükler içeren Akdeniz sahil yolunu da çok önemsediklerini dile getiren Arslan, bugün orada 6 tünel açacaklarını belirterek, "Bolu Dağı tünelini bu ülke 17 yılda bitirebildi. Biz şimdi sadece bir yılda, bu yıl 62 kilometre tünel bitireceğiz." dedi.

Mersin'in üretim merkezi ve ihracata ciddi katkı veren bir lojistik üssü olduğuna işaret eden Arslan, bu üssün ülkenin her yerine daha konforlu bir şekilde erişmesi ve ulaşması gerektiğinin farkındalığıyla bu tünelleri yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Mersin'in güçlü desteği oldukça daha fazla hizmet edeceklerini ifade eden Arslan, şöyle devam etti:

"Ama sadece bir cümle söyleyeyim. Nerede durmanız gerektiği belli. Siz iradenizin, geleceğinizin yanında durduğunuzu 15 Temmuz'da gösterdiniz. Türkiye'nin kalkınmasını, büyümesini istemeyen, bu coğrafyada istediği gibi at oynatmak isteyenlerin tavrına bakın. Yine nerede durmanız gerektiğini bilirsiniz, biliyorsunuz."

Konuşmaların ardından Arslan, Elvan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal ile diğer yetkililer tarafından temel atıldı.