Bakan Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü inceledi

Bakan Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü`nü incelediİstanbul'da yeni havalimanı inşaatında incelemelerde bulunan Arslan, daha sonra yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne geldi. Arslan, burada yetkililerden bilgi aldıktan sonra, inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Bakan Arslan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakanlık görevi verildikten sonra şantiye sahalarını gezmeyi ve işlerle ilgili yerinde bilgi almayı düstur edindiklerini belirterek, sorunları sahada çözdüklerini söyledi.

Projenin ülke için önemine değinen Arslan, 59 metreyle dünyanın en geniş açıklıktaki köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün 2'si demiryoluna ait olmak üzere 10 şeritli olacağı bilgisini verdi.

Köprü hakkında istatistiksel bilgiler veren Arslan, iki kıtayı birleştiren İstanbul'a dünya rekoru kıran projeler yakıştığını aktardı.

Ahmet Arslan, köprü ve bağlantı yollarında çok ağaç kesildiğini dair eleştiriler bulunduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ağaç kesiliyor, çevreye duyarlı değil' diye çok tartışıldı. Bizim birinci önceliğimiz insanımıza hizmet edecek projeler yapmak, insanımıza hizmet edecek projeleri yaparken insanımızın geleceğini korumak adına çevre hassasiyeti göstermek ve bizi gelecekte daha iyi noktalara taşıyacak projeler geliştirmek. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte yaptığımız çalışmada bu güzergahta 381 bin adet ağacın kesilmesi veya nakledilmesi zorunda kalınmış. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yaptığımız protokole göre 5 misli ağaç dikmemiz gerekiyor yani yaklaşık 1 milyon 900 bin adet. Biz bugüne kadar yüklenicimizle birlikte 2 milyonun üzerinde ağaç diktik fiilen. Ancak bununla da yetinmiyoruz. Bu kadar güzel ve devasa projeyi yapıyorsanız bunun yanında çok güzel bağlantı yolları ve peyzajlarını yapıyorsanız peyzaj alanının dışında kalan yerleri de güzelleştirmek bizim çevreye olan hassasiyetimiz ve duyarlılığımız anlamında çok önemsediğimiz bir şey. Bu kapsamda yaklaşık 1,5 milyon adet ilave ağaç dikeceğiz. Proje anlamında zorunluluğumuz olmadığı halde."

Bütün çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü dile getiren Arslan, 26 Ağustos'ta açılışın gerçekleşeceğini söyledi.

Bakan Arslan, projenin bugünlere gelmesi dolayısıyla başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım'a, bakanlık çalışanlarına, yüklenici firmalara ve işçilere teşekkür etti.

Bakan Arslan işçilerle iftar yaptı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, açıklamanın ardından köprü üzerinde incelemelerini sürdürdü ve işçilerle fotoğraf çektirdi. 

Arslan, daha sonra köprü üzerinde işçilerle iftar yaptı.

Fotoğraflar