Bakan Turhan, YHT kazası ile ilgili açıklamalarda bulundu

Ankara-Konya seferini yapan YHT, Yenimahalle'deki Marşandiz İstasyonu yakınlarında kılavuz lokomotifle çarpıştı. Olayın ardından Bakan Turhan, olay yerine giderek kaza bölgesinde inceleme yaptı. 

Bakanlık yetkilileri tarafından da kazaya ilişkin kriz masası oluşturuldu. Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulunca 3 kişilik heyet olay yerine gönderildi.

Kazanın oluş şekli hakkında bilgi veren Turhan, "Saat 06.30'da Ankara Garı'ndan hareket eden tren, 06.36 sularında Yenimahalle ilçesi motor istasyonu civarında yol kontrolünden dönen lokomotifle kafa kafaya çarpışarak elim bir kaza meydana gelmiştir." diye konuştu. 

Turhan, saat 10:00 itibarıyla kaza yerinde yapılan tespitlerde 3 makinist ve 5 yolcunun hayatını kaybettiğinin belirlendiğini, hastaneye sevk edilen 48 yolcudan birinin de hastanede vefat ettiğini bildirdi.

Bakan Turhan, "Toplam 9 vatandaşımız şu anda bu kaza sonucunda hayatını kaybetmiştir." ifadesini kullandı.

Kazanın nedeniyle ilgili incelemelere başlandığını kaydeden Turhan, gelişmelerle ilgili kamuoyunun bilgilendirileceğini söyledi. Turhan, kazada ölenlere Allah'tan rahmet, tedavi görenlere de acil şifa dileğinde bulundu.

Turhan, gazetecilerin enkaz altında başka kişilerin olup olmadığı yönündeki sorusuna, "Enkaz altında yaralı yok." yanıtını verdi. 

Yolcu treniyle lokomotifin neden aynı güzergahta bulunduğuna ilişkin bir soru üzerine de Turhan, konuyla ilgili incelemenin devam ettiğini bildirdi.

YHT'de 206 yolcunun bulunduğu öğrenildi.

 

Turhan, yaralıları ziyaret etti

Turhan, Ankara'dan Konya'ya gidecek hızlı trenin yaptığı kazada yaralananları ziyaret için ilk olarak Gazi Hastanesi'ne geldi.

Burada yaptığı açıklamada, 12 yaralının getirildiği hastaneden 4 kişinin taburcu edildiğini söyleyen Turhan, diğer yaralıların müşahede altında tutulduğunu, yoğun bakımda da hasta bulunduğunu belirti.

Bakan Turhan daha sonra Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi ve Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giderek ziyaret ettiği yaralılara acil şifalar diledi.