Binali Yıldırım'a Türk Dünyası Üstün Hizmet Madalyası takdim edildi

Binali Yıldırım`a Türk Dünyası Üstün Hizmet Madalyası takdim edildiTDMMB Genel Başkanı Akif Özkaldı, bu yıl 16-21 Ekim'de Bakü'de 7'ncisi düzenlenecek Türk Dünyası Kurultayı'na ilişkin bilgiler vererek, hazırladıkları taslağı önerilerini almak üzere birliğin Onursal Başkanı Yıldırım'a sundu. Yıldırım'a TDMMB tarafından Türkiye'ye kazandırmış olduğu "Kıta Aşan Projeler" üzerindeki başarılarına ithafen Türk Dünyası Üstün Hizmet Madalyası takdim edildi.

Yıldırım, Türkiye ile Azerbaycan'ın iki devlet tek millet olduğunu vurgulayarak, son günlerde Dağlık Karabağ'da şehit olan Azeri askerlere ve sivillere Allah'tan rahmet diledi. Türkiye'nin her zaman Azerbaycan'ın yanında olduğunu belirten Yıldırım, "Bu haksız bir işgaldir. Bu hiçbir uluslararası hukuka sığmayan bir iştir. Umarız kısa sürede 1 milyonu aşan kaçkın Azeri kardeşlerimiz bir an önce memleketlerine salimen dönmüş olur." dedi.

TDMMB'nin Türk dünyasındaki eserleri ortaya çıkarmak ve bu coğrafyada yaşayan milletlerin yetkinliğini ortaya koymak adına her yıl kurultay düzenlediğini anımsatan Yıldırım, bu etkinliklerin siyasi anlamda yüksek düzeyde desteklenmesi gerektiğini ve Bakanlık olarak her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Türk dünyasının pek çok ortak değeri bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım, bu değerlerin kaybolmaması adına Türk dünyası çalışmalarının büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Yıldırım, geçmişini bilmeyen ülkelerin geleceklerini inşa edemeyeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bütün gücümüzü bir araya getirme ve birlikten doğan sinerjimizi insanlığın barışı için kullanmaya ihtiyacımız var. Bana tevdi ettiğiniz ödülü çok anlamlı buluyorum. Bu ödülün aslında gerçek sahibi 13 yıldır bizimle beraber şantiyelerde, röle istasyonlarında gece gündüz demeden görev yapan, Türk milletinin ulaşımını, iletişimini sağlamak için çalışan 100 bini aşkın Ulaştırma Bakanlığı çalışanlarıdır. Huzurlarınızda onlara teşekkür ediyorum. Muallim Naci'nin dediği gibi marifet iltifata tabidir. Bu sorumluluk bilinciyle ülkemize, bölgemize, insanlığa daha nice güzel projeler sağlamak için el birliğiyle çalışacağız."

Yıldırım, Türkiye'nin, dünyada yaşanan küresel krize rağmen, büyük projeleri büyük başarıyla gerçekleştirdiğini belirterek, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Büyük İstanbul Havalimanı, İstanbul-İzmir Otoyolu, Marmaray, Avrasya Tüneli gibi projelerin Türkiye'nin yetkinliğinin ve gücünün göstergesi olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin mazlumlara ve ihtiyaç sahiplerine hiçbir maddi hesap yapmadan sahip çıktığına da değinen Yıldırım,  "Bugün göçmenlerin sorunlarını ele alırken nimet-külfet dengesiyle hareket edenler, Türkiye'nin bu duruşundan çok şey öğrenmeleri gerektiğini bir kez daha anlamalıdır." dedi.

Fotoğraflar