'Birleşik Krallık, Türkiye’nin Avrupa’da önde gelen ortakları arasında yer almaktadır'

`Birleşik Krallık, Türkiye’nin Avrupa’da önde gelen ortakları arasında yer almaktadır`Bakan Arslan, Grayling ile makamında gerçekleşen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Bakan Grayling ile sürekli iletişim halinde olduklarını vurguladı.

İki ülke arasındaki ikili ilişkilerinin tarihten gelen güçlü bağların etkisiyle çok boyutlu olduğuna işaret eden Arslan, İngiltere'nin, Türkiye'nin Avrupa'da önde gelen ortakları arasında yer aldığını söyledi.

Arslan, başta Türkiye olmak üzere birçok Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin de zarar gördüğü FETÖ, PKK, DEAŞ, PYD ve YPG gibi terör örgütlerine yönelik operasyonlarda İngiltere'nin Türkiye'nin yanında tutum sergilediğini anlatarak, 2016 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminin yaklaşık 17 milyar dolar düzeyinde olduğunu, bu rakamın daha da artırılabileceğini kaydetti.

Hızla globalleşen dünyada, ülkelerin birbiriyle daha yakın iş birliği ve iletişim kurma durumunda olunduğuna dikkati çeken Arslan, bu kapsamda bir ülkede yaşanan olayın, diğer ülkeleri de etkilediğini kaydetti.

Arslan, son zamanlarda dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan birinin, aynı zamanda insanlık suçu da olan terör sorunu olduğunu belirterek, hiçbir ülkenin bu soruna duyarsız kalma ihtimalinin bulunmadığını vurguladı.

"Terörün ortadan kaldırılmasında iş birliğinin öneminin farkındayız"

"Terörden etkilenmem, terörle hiçbir zaman yüz yüze gelmem" diyen ülkelerin dahi terörle karşı karşıya kaldığına hep beraber şahit olunduğunu anlatan Arslan, şunları kaydetti:

"Terörün ortadan kaldırılması konusunda karşılıklı iş birliğinin öneminin farkındayız. Birleşik Krallık ile bu konuda her zaman iş birliği içindeyiz. Türkiye olarak terörün gündemimizden tamamen çıkması adına gerek hükümet olarak bizler, gerek güvenlik güçlerimiz olağanüstü mücadele veriyor, bu mücadeleyi vermeye de devam edeceğiz. Dünyanın neresinde olursa olsun terörün her türünün insanlık suçu olduğunu, insanlığa zarar verdiğini bilerek, bu bilinçle iş birliğimizi bundan sonra da devam ettireceğiz."

Bakan Arslan, Grayling ile bakanlıklarının ilgili alanlarındaki iş birliklerini daha da geliştirmek adına müzakereler yapacaklarını dile getirerek, "Bunu yaparken de gerek Türkiye'de gerekse de İngiltere'de yapabileceğimiz iş birliğini bir kere daha gözden geçireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

İki ülkenin de özellikle gelişmek, büyümek, sosyal refahını artırmak adına önemli işler yaptıklarını vurgulayan Arslan, bu çerçevede yapılan iş birliğinin önemine değindi. 

Arslan, Türk insanının, esaret söz konusu olduğunda canı pahasına mücadele ettiğini, 15 Temmuz'da da bu mesajın güçlü bir şekilde tüm dünyaya verildiğini söyledi.

Hiçbir zaman terörün başarılı olmaması, bundan insan yaşamının etkilenmemesi adına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadele vereceklerini ve iş birliği içinde olacaklarını belirten Arslan, "15 Temmuz darbe girişimi de dahil olmak üzere bizimle birlikte olduğunuz ve destekleriniz için çok teşekkür ediyoruz. Biz de bundan sonra Birleşik Krallık'ın terör mücadelesinde her zaman yanında olacağız. Birlikte mücadele vermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

“İngiltere, Türkiye'yi önemli bir ortağı olarak değerlendiriyor”

İngiliz Bakan Grayling ise, Bakan Arslan ile daha önce birçok telefon görüşmesi ve yazışma yaptıklarını ancak ilk kez yüz yüze görüşme fırsatı bulduklarını kaydederek, "İngiltere, Türkiye'yi gerçekten vazgeçilemez ve son derece önemli bir ortağı olarak değerlendiriyor." diye konuştu.

İngiltere ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin son derece güçlü olduğunu dile getiren Grayling, "Bu dostluğa biz çok büyük bir önem veriyoruz. Pek çok sınama ve tehditle karşı karşıya olduğumuz bir dünyada gerçekten bu dostluğumuzun önemi bir kez daha vurgulanmış oluyor." ifadelerini kullandı. 

Grayling, Türk halkını ve hükümetini 15 Temmuz darbe girişiminde hem o gece hem de sonrasında gösterdiği dirayet için tebrik ederek, "Türk halkı gerçekten çok dirençli ve dirayetli davrandı. Türkiye demokrasisine yönelik böylesine şok edici bir tehdit karşısında bu direnci ve dirayeti göstermeniz gerçekten takdire şayan." dedi.

İngiliz Bakan Grayling, bu tür tehditler karşısında İngiltere'nin Türk halkının daima güçlü şekilde yanında olduğunu vurguladı.