BTK demiryolunda ilk sefer liderlerin katılımıyla 30 Ekim'de yapılacak

BTK demiryolunda ilk sefer liderlerin katılımıyla 30 Ekim`de yapılacakArslan, Kars-Ardahan-Iğdır Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nce (KAISİAD) Beylikdüzü 15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda düzenlenen "2. Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri"ne katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Arslan, birlik ve beraberliğin önemine değinerek, Türkiye'nin her yerinde, Anadolu coğrafyasında vatandaşların ırk, renk, din, dil ayrımı yapmadan birbiriyle kucaklaştığını söyledi.

Üç ili birbirinden ayırmadan valiler, milletvekilleri, belediye başkanlarıyla bölgenin kalkınması için çalıştıklarını dile getiren Arslan, son 15 yılda bölgeye yapılan hizmetlerden bahsetti.

Bakan Arslan, illerin önce komşu şehirler, sonra bölgeler, sonra da komşu devletlerle bağlantısını çok önemsediklerini kaydederek, bölgeye ve ülke geneline yaptıkları bölünmüş yol ve sıcak asfalt yatırımlarını anlattı.

BTK demir yolunda ilk sefer liderlerin katılımıyla yapılacak

Arslan, BTK demir yolu hattının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'nin katılımıyla 30 Ekim'de açılacağını, ilk seferin Bakü'den başlatılacağını söyledi.

Seferlerin başlamasıyla sadece bir trenin hareket etmeyeceğini dile getiren Arslan, burada bölgenin makus talihinin değişeceğini aktardı.

AK Parti tarafından Kars, Ardahan ve Iğdır'a yapılan hizmetlerden bahseden Arslan, "15 yıldır verdiğiniz güçlü destek, istikrarlı yapı, geleceğe sağlam adımlarla yürüyen Türkiye sayesinde BTK demir yolu hattı artık hizmete giriyor. Ama tek başına çok anlamlı olmayabilir. Onu hızlı trenle Edirne'den Avrupa'ya götürecek adımı atıyoruz." diye konuştu.

Arslan, bu demir yolu hattını Kars'ta lojistik merkezi ile taçlandırdıklarını kaydederek, Ardahan'a demiryolu bağlantısı yaparak orayı da canlandıracaklarını anlattı.

Üç ilde yapılacak projelerden bahseden Arslan, aynı zamanda İran, Azerbaycan ve Türkiye arasında demir yolu hatları yapacaklarını söyledi.

Konuşmalar sonrası Bakan Arslan, il valileri, bölge milletvekilleri, belediye başkanları ve dernek başkanları ile açılış kurdelesini kesti. Sonrasında stantları gezen Arslan, burada stant görevlileri ile sohbet etti, yerel ürünlerin tadına baktı, vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Üç şehrin tarihi ve turistik yerlerinin, gıda ve tarım ürünlerinin tanıtıldığı ve satıldığı etkinlik, 22 Ekim'de sona erecek.