'e-ticaret cirosunun 50 milyar lira civarında olmasını bekliyoruz'

`e-ticaret cirosunun 50 milyar lira civarında olmasını bekliyoruz`Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile PTT'nin beraber düzenlediği Uluslararası E-Ticaret Konferansı, Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi'ndeki Maxx Royal Otel'de başladı

Bakan Arslan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, yarım asırlık geçmişi bulunan internetin, özellikle son 10-15 yıllık süreçte alışkanlıkları, bağımlılıkları, zorunlulukları değiştiren ve dönüştüren yeni bir yaşam tarzı haline geldiğini söyledi.

İnternet kullanımının hızla yaygınlaştığını dile getiren Bakan Arslan, şöyle konuştu:

"7,5 milyarlık dünya nüfusunun internet kullanabilen kesimi 3 milyar 800 milyon kişiye yaklaştı. Bir yılda internet kullanan insan sayısı ortalama yüzde 10 artış gösteriyor. Bu artışın nedeni aslında çok basit, internetin sınırsız olanaklara sahip olması. İnternet etkin bir iletişim aracı olduğu kadar eşsiz bir kütüphane özelliği de taşıyor. Hızlı, zaman tasarrufu sağlıyor ve kolay bir kullanıma sahip. Hatta en çok kullanıldığı alan itibarıyla da ticaret ve finansal piyasaların vazgeçilmez unsuru. 1990'lı yıllarda elektronik ortamda e-ticaret başladığında, kişiden kişiye satış söz konusuydu. Bugün, e-ticarette yakınsama ile tüketici, tedarikçi, satıcı, banka, dağıtım şirketi aynı ortamda karşı karşıya gelmekte. Her gün e-ticaret hacmi artmakta, firmalar reklam harcamalarının yüzde 15'ini elektronik medyalara yöneltmekteler. Hatta bu oranlar her geçen gün artış göstermekte. Global Dijital İstatistiklerine göre tam tamına 1 milyar 610 milyon kişi e-ticaret kullanıcısı. Bu nedenle bilişim çağı olarak adlandırdığımız bu çağda, e-ticaret olanaklarını göz ardı etmek ya da ikinci plana atmak gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü e-ticaret altyapısı, dünyanın her noktasını pazar ve yatırım alanı haline getirdi. Dünyanın her bölgesi yatırım yapılacak yer oldu. İnternet, her girişimciyi normal şartlar altında eşit kıldığı bir dünya yarattı. Bir atasözümüz var, iş bilenin kılıç kuşananın diye. İş artık, bilişim teknolojilerini kullananın, bilgiyi üretime dönüştürenin harcı oldu."

Çinli e-ticaret sitesinden bir günde 25,3 milyar dolarlık satış

Arslan, artık e-ticaretin, son yıllardaki gelişimi ile küresel ekonomi için büyük önem arz eder hale geldiğini ifade ederek, bir günde milyarlarca dolarlık alışverişin yapıldığı büyük bir sektör olduğunu belirtti.

Geçen hafta Türkiye e-ticaret platformlarından bir tanesinin, sadece 24 saatte 140 milyon liralık satış gerçekleştirdiğini açıkladığını hatırlatan Bakan Arslan, "Dikkatinizi çekiyorum, irili ufaklı binlerce e-ticaret sitesi bulunan ülkemizde sadece bir e-ticaret sitesinden bahsediyorum. Ancak, Çin merkezli dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisinin yine geçen hafta 11 Kasım'da Bekarlar Günü kampanyası ile yaptığı satış ise e-ticaretin dünyada nereye geldiğini açıklar nitelikte. Sadece 24 saate yaptığı satış 25,3 milyar dolara ulaşmış. Birçok ülkenin gayri safi milli hasılasından bile büyük bir rakamdan bahsediyoruz. Bir günde bu kadar büyük bir satış yapabilecek bırakın marketi, fabrika hatta şehir var mı?" diye konuştu.

Yine 11 Kasım'da bir diğer Çinli e-ticaret platformunun satış rakamının 19 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirten Bakan Arslan, bu kadar büyük rakamların döndüğü sektörün, direkt veya dolaylı da olsa üreticiyi, ham madde satıcısını, pazarlamacıyı, bankaları, tüketiciyi ve ürünü taşıyanı etkilediğini vurguladı.

"e-ticaret 30 milyar lirayı geçti"

Bakan Arslan, Çin E-Ticaret Araştırma Merkezi (CECR) tarafından yayımlanan raporda, 2015 yılında Çin'de 2,5 milyondan fazla kişinin doğrudan e-ticaret alanında, 18 milyon kişinin ise ulaşım gibi ilgili hizmetlerde istihdam edilmiş durumda olduğunun açıklandığını belirtti.

Altyapılardaki gelişmenin de ülkedeki e-ticareti etkilediğini, e-ticaretin de özellikle hizmet sektörünü büyüttüğünü ifade eden Arslan, "İnternet altyapısı ile birlikte taşımacılık altyapınız ne kadar gelişirse e-ticaretin gelişimi de o kadar hızlı oluyor. Haberleşme ve özellikle de taşımacılık alanında tüm modları bir arada geliştiren Çin, ABD, İngiltere, Japonya ve Almanya dünyanın en gelişmiş e-ticaret sektörüne sahip ülkeleri. Bu noktada ülkemizde haberleşme ve taşımacılık altyapısında yaşanan muazzam gelişme de ülkemiz e-ticaretinde kendini gösteriyor. Keza 2015 yılında 25 milyar liraya yaklaşan Türkiye e-ticaret cirosu, bir yılda yüzde 20'nin üzerinde büyüdü ve 2016 yılı sonunda 30 milyar lirayı geçti." dedi.

Bakan Arslan, e-ticaret sektörünün bu rakamlara ulaşmasında, bundan sonraki yıllarda ise gelişmesini çok daha hızlı sürdürmesinde bakanlık olarak yaptıkları altyapı yatırımlarının katkısının yadsınamaz derecede yüksek olduğunun altını çizdi.

Ulaşım ve iletişim altyapısına yaptıkları yatırımın 15 yılda 362 milyar lirayı geçtiğinin altını çizen Arslan, şunları ifade etti:

"Bu büyüklükteki bir yatırımla 6 bin 101 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 26 bin 37 kilometreye çıkardık. Eskiden 6 il birbirine bölünmüş yol ile bağlıyken şimdi 76 ili birbirine bağladık. İki yıl içerisinde de 81 şehrimizi bölünmüş yolla bağlamış olacağız. 8 bin 652 kilometre olan bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu 22 bin 916 kilometreye ulaştırdık. Yol vermeyen dağları tünellerle aştık, 83 adet olan tünel sayısını 315'e yükselttik. Karayollarımızda ortalama hızı saatte 13 kilometre yükselttik. Türkiye, yüksek hızlı ve hızlı tren altyapısı ile tanıştı. Havacılık alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduk. 26 aktif havaalanı sayısını iki kattan fazla artarak 55'e ulaştırdık. Yine son 15 yılda denizcilik sektörümüzde de çok önemli gelişmeler kat ettik. Yaptığımız liman yatırımları ve düzenlemeler ile elleçlenen yük miktarı 190 milyon tondan, 449 milyon tona çıktı. Şimdi de ülkemizin etrafındaki üç denizde ticaret yollarını değiştirecek 3 dev liman yapıyoruz. Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, Ordu-Giresun Havalimanı, Bakü-Tiflis Kars Demiryolu ve daha nice hayal niteliğinde dev projeyi başarıyla tamamlayarak hizmete verdik. Ülkemizi genişbant internet ile tanıştırdık, fiber optik altyapıyı 300 bin kilometrenin üzerine çıkardık. Mobilde 4,5 G hizmetini geçen yıl başlattık. 5G çalışmalarına ara vermeden başladık. PTT Kargo ve PTT Bank gibi kurumları kurduk. Yaptığımız bu düzenleme ve yatırımlar da tamamlandıkça, ülkemizde e-ticaretin büyüme hızı da artıyor. Keza bu yılın sonunda e-ticaret cirosunun neredeyse yüzde 40 artışla 50 milyar lira civarında olmasını bekliyoruz."

Yerli ve milli ödeme sistemi kurulacak

Arslan, PTT bünyesinde e-ticaret altyapısına ilişkin yapılan çalışmalardan 17 Mayıs 2012 tarihinde hizmete alınan ePttAVM.com'un 2 milyon 500 binden fazla ürünü kullanıcılarla buluşturduğunu altını çizerek, bugün e-PttAVM'nin tüm ürünlerini Türkiye'nin her köşesine PTT Kargo ile hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırdığını belirtti.

PTT'nin altyapısını e-ticarete göre şekillendirdiklerini kaydeden Arslan, yapılan düzenlemeyle PTT'nin elektronik para ihraç etmesinin önünü açtıklarını, bu sayede bugüne kadar bankacılıkla ilgili birçok hizmeti sunan PTT'nin artık modern çağın gereği olan elektronik ödeme enstrümanını da kullanacağını söyledi.

Arslan, PTT bünyesinde milli ve yerli elektronik ödeme sistemini de kuracaklarının altını çizerek, ilgili kurumlarla Ortak Ödeme Platformu niyet mektubu imzalandığını ve yakın zamanda da hayata geçeceğini ifade etti.

Paypall benzeri bu sistemle e-ticaret pazarında PTT’nin, milli ve yerli ödeme sistemi ile payını almasını istediklerini belirten Arslan, "Yerli ve milli elektronik ödeme sistemimizle ülkemizin ticaret hacmini de artıracağız. Ayrıca bütün tahsilatların tek bir tahsilat merkezi üzerinden yapılmasına yönelik altyapı çalışması yapıyoruz." dedi.

"Yatırıma devam edeceğiz"

PTT'nin Ortadoğu ve Afrika ülkelerine e-ticaret başta olmak üzere pek çok konuda öncülük ettiğini anlatan Bakan Arslan, Katar'ın ulusal elektronik ticaret platformunun altyapısının PTT tarafından geliştirildiğini, Tunus'un elektronik ticaretle batı pazarına açılması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Arslan, Türkiye ile Azerbaycan arasında elektronik ticaret, parasal hizmetler ve karşılıklı posta trafiğinin artırılması hususlarına yönelik mutabakat imzalandığını dile getirerek, "İnanıyorum ki bu konferans, ülkelerimiz arasındaki e-ticaret iş birliklerini artıracak. Ülkelerimizin pazarlarını geliştirmesini, e-ticarette dünyaya açılmamızı sağlayacaktır. Keza şu anda ülkelerimizin dünya e-ticaret pastasından aldığı pay istediğimiz noktada değil. Ancak iş birliklerimiz ile 3-4 yıl içerisinde bu pastadaki payımızı 2-3 kat daha artıracağımız gerçektir. Lakin ülkemiz açısından konuşursak, e-ticarette yaşadığımız hızlı büyümeye rağmen e-ticaretin toplam perakendeden aldığı pay henüz yüzde 3,5 seviyesinde. Bu rakamın dünya ortalamasının ise yüzde 8,5 olduğunu dikkate alırsak, e-ticarette gidecek daha çok yolumuz olduğu açıktır." diye konuştu.