'İGA bir ağaç yerine beş ağaç dikme özverisini gösterdi'

`İGA bir ağaç yerine beş ağaç dikme özverisini gösterdi`Bakan Turhan, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ve İGA iş birliğiyle gerçekleştirilen "Geleceğimizi Filizlendiriyoruz" isimli ağaç dikim töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul Havalimanı'nın açılış sürecinden bahsetti.

Havalimanının 75 milyon metrekarelik bir alana tesis ettiklerini, diğer kısımlarının etap etap hizmete alınacağını dile getiren Turhan, burayı dünya sivil havacılık merkezi haline getireceklerini söyledi.

Projeler faaliyete geçerken çevreye yönelik olumsuzlukların telafi edilmesinin çevre mevzuatı ve sözleşme hükümleri gereğince telafi edildiğini kaydederek, bugün de bu kapsamda ağaç dikimi gerçekleştireceklerini anlattı.

Turhan, havalimanının yapıldığı alanı rehabilite ederek güzel bir tesis ortaya çıkardıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada kesilen ağaçların yerine, yaklaşık olarak bana verilen bilgiye göre 2 milyon 300 bin civarında, mevzuat gereği bu tür orman varlığının kaldırılması sebebiyle bunun telafi edilmesi gerekiyordu. Orman Genel Müdürlüğümüz ile yaptığımız protokol kapsamında bu tür projelerde, diğer altyapı projelerinde olduğu gibi bir ağaç yerine üç ağaç dikiyoruz. Ancak burada görevli şirket İGA bir ağaç yerine beş ağaç dikme özverisini gösterdi. Bu ağaçlandırma faaliyetini de genellikle projenin tesis edildiği bölgede ağırlıklı olarak yapılması gerekiyor. Orman Genel Müdürlüğümüzün, Tarım ve Orman Bakanlığımızın bize gösterdiği yerlerde bu ağaçlandırma faaliyetini yapacağız."

Turhan, sadece bu projelerde değil yaptıkları tüm ulaştırma projelerinde kullandıkları orman alanlarının üç katını tesis ettiklerini, ağaçlandırdıklarını vurguladı.

"Çünkü ormanlarımız bizim milli değerlerimiz en büyük sermayemiz." diyen Turhan, bu sermayelerini devamlı geliştirdiklerini bildirdi.

Turhan, sadece orman değil diğer doğal kaynakları da koruyup geliştireceklerini belirterek, bu konunun gelecek nesillere karşı sorumlulukları olduğunu sözlerine ekledi.

 

Proje kapsamında ilk fidanlar toprakla buluştu

 

Konuşmalar sonrası Bakan Turhan ile Orman Bölge Müdürü Ateş, İGA İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Samsunlu ve beraberindekiler ilk fidanları toprakla buluşturdu.

İlk fidanlara toprağı atan Bakan Turhan ve beraberindekiler daha sonra toplu fotoğraf çektirdi.

İstanbul Havalimanı'nın 25 yıl boyunca işletmesini gerçekleştirecek İGA, ülke çapına yayılan ağaçlandırma projesi kapsamında toplamda 50 kilometrekarelik alana 10 milyondan fazla fidan dikilmesini sağlayacak.

Çevreci özellikleriyle yıllık 30,7 ton karbondioksit tasarruf etmesi öngörülen İstanbul Havalimanı'nı hayata geçiren İGA, Türkiye sathına yayılacak ağaçlandırma projesinin tamamlanması ile her yıl ortalama 70 bin ton karbondioksit salınımının önüne geçecek.