'Iğdır ciddi bir şekilde mesafe aldı'

`Iğdır ciddi bir şekilde mesafe aldı`Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Toplantı Salonunda düzenlenen Cazibe Merkezleri Programı Tanıtım Toplantısında iş adamlarıyla bir araya geldiler.

UDH Bakanı Arslan

Bakan Ahmet Arslan konuşmasında, bölgenin dünden bugüne çok yol aldığını fakat daha fazla yol almaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Bölgelerarası kalkınmışlık farkını gidermeye ihtiyaç bulunduğuna değinen Arslan, "Çünkü ülke büyüyor, gelişiyor. Biz de bölge olarak ziyadesiyle bundan yararlanmak ve yol almak istiyoruz. Elbette ki yatırımın, kalkınmanın ve istihdamın olmazsa olmazı ulaştırma altyapısını tamamlamak. Iğdır bu konuda ciddi bir şekilde mesafe aldı." diye konuştu.

Bölünmüş yol ve havalimanına sahip olmanın bir ilin kalkınması için çok önemli iki unsur olduğunu vurgulayan Arslan, demiryolunun önemi üzerinde durdu.

Arsan, şunları kaydetti: 

"Daha da önemlisi, özellikle cazibe merkezleri kapsamında Iğdır'ın daha da gelişmesi, sanayisinin daha da büyümesi ve bulunduğu coğrafya üzerinde üç ülkeye komşu olmasının avantajını da kullanarak hem ticaretini geliştirmesi hem ihracatını geliştirmesi için yine bir başka taşımacılık türü olan demiryolu bağlantısının yapılmasının ilimiz açısından, bölgemiz açısından bir o kadar önemli. Proje sürecini sizinle birlikte takip ediyoruz, belli bir aşamaya geldi. Hedefimiz Çin'den başlayarak Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden ülkemizi batıya kat ederek Avrupa'ya kadar gidecek yolu Kars-Iğdır Dilucu-Nahçıvan üzerinden hem Avrupa'ya bağlamış olacağız hemde Nahçıvan'a, İran'a, Pakistan'a, Hindistan'a kadar bağlamış hale geleceğiz. Bununla ilgili hükumet olarak irademiz sonuna kadar var ve gerekeni yapıyoruz."

Kalkınma Bakanı Elvan

Burada konuşan Bakan Elvan da, Kars ve Ardahan programlarının ardından Iğdır'a geldiklerini bildirdi. 

Iğdır'ın Kafkasya ve Asya'ya açılan kapı konumunda olduğunu ve İran, Azerbaycan ve Ermenistan'a sınırı bulunduğundan 3 ülkeye sınır olan tek il olduğunu belirten Elvan, şöyle devam etti:

"Başta Tebriz-Batum olmak üzere önemli ticaret yolları üzerinde bulunduğundan tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve sınırımızın koruyuculuğunu üstlenmiş bir serhat şehrimizdir. Kardeş Azerbaycan'a bağlı Nahçivan Özerk Cumhuriyeti ile oluşturduğu 11 kilometrelik sınır sayesinde Türk Dünyasını birbirine bağlayan stratejik öneme haiz bir ilimiz olup, Nahçivan'ın da dış dünyaya açılan en önemli kapısıdır. Iğdır, Doğu Anadolu'nun Çukurovası olarak nitelendirebileceğimiz çok önemli mümbit bir ilimizdir."

Konuşmanın ardından iş adamı Eyüp Haykar'ın elini tutan Elvan, "Başından, fizibilite aşamasından üretim aşamasına kadar Eyüp kardeşimin elini tutacağım, hiç bırakmayacağım ve işin sonuna kadar birlikte çalışacağız." dedi.