Katar'la e-ticaret başlıyor

Katar`la e-ticaret başlıyorUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile PTT AŞ.'nin beraber düzenlediği Uluslararası E-Ticaret Konferansı'nın yapıldığı, Antalya Maxx Royal Otel'de düzenlenen tanıtıma, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Jassim Saif Ahmed Al Sulaiti, PTT AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ile Katar Posta Teşkilatı Üst Yöneticisi (CEO) Faleh Al-Naemi katıldı. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, tanıtımda yaptığı konuşmada, son 15 gün içerisinde Katar Bakanı Al-Sulaiti ile 3 defa görüştüğünü, büyük iş birlikleri gerçekleştirdiklerini, özellikle e-ticaret platformları adı altında çok mesafe kat ettiklerini söyledi.

Bakan Arslan, e-ticarette 2016 yılında yaklaşık 30 milyar lira ciro elde ettiklerini, hedeflerinin ise 50 milyar lira olduğunu ifade ederek, "E-Ticaret platformunun ne kadar büyük olduğunun göstermek adına bu rakamları söyledim. İki ülke ve iki ülkenin bakanları olarak yaptığımız işbirliği çerçevesinde, Katar'da da e-ticaret platformunun çalışması tamamlandı. Test çalışmaları devam ediyor. İnşallah 1 Ocak 2018 itibarıyla resmen hizmet veriyor olacak. Posta idareleri üst yöneticilerimize ve onların çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Ancak bu konuda değerli bakanımın sonsuz desteği var. Projeyi bir an önce hayata geçirme isteği var." diye konuştu.

Geçen hafta Katar'ın başkenti Doha'da kardeş liman için iyi niyet mektubu imzaladıklarını belirten Arslan, bilgi ve iletişim teknoloji konusunda iletişim sağlanması amacıyla daha önce protokol imzaladıklarını hatırlattı.

Arslan, karayolu taşımacılığı ve kombine taşımacılığı yönünde süreçleri devam ettirdiklerini anlatarak, "Türkiye, Katar, İran üçlü transit taşımacılığıyla ilgili süreçleri devam ettiriyoruz. Havacılık sektöründe de THY ve Katar Hava Yolları marka olmuş durumdalar. İki ülke arasında İstanbul dışında, Trabzon, Adana, Bodrum ve Antalya'ya da hava taşımacılığı yapılması için mutabakata vardık. O da başlayacak." ifadelerini kullandı. 

Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Jassim Saif Ahmed Al Sulaiti ise iki ülke arasındaki ticaretin kolaylaştırılması ve çeşitlendirilmesinin kendileri açısından memnuniyet verici olduğunu vurguladı. 

Katar'la e-ticaret başlıyor

PTT AŞ. ile Katar Posta İdaresi arasında e-ticaret alanındaki iş birliğinin temeli 20 Eylül-7 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen 26. Dünya Posta Kongresi'nde atıldı. Kongrede PTT AŞ. ile Katar Posta Teşkilatı arasında ikili iş birliği anlaşması imzalandı. Bu anlaşma çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmaların akabinde 19 Nisan 2017 tarihinde EXPO Turkey by Qatar Ticaret Fuarı'nda PTT AŞ ile Katar Posta Teşkilatı arasında "E-Ticaret İşbirliği Protokolü" imzalandı.

Protokol kapsamında öncelikli olarak Türk ürünlerinin Katar'da satışının gerçekleştirileceği, daha sonra ise Katar ürünlerinin de Türkiye'de satışının yapılabileceği www.turkishsouq.qa e-ticaret platformu oluşturuldu. Bu sayede PTT'nin milli e-ticaret platformu www.epttavm.com'da yer alan pek çok ürün, www.turkishsouq.qa aracılığı ile Katar'daki kullanıcılara sunuluyor.