Keçiören Metrosu’nun İlk Test Sürüşü Yapıldı

Keçiören Metrosu'nun test sürüşünün başlaması dolayısıyla düzenlenen tören dolayısıyla Keçiören Belediyesi önünde halka hitap eden Başbakan Yıldırım, bugünün Keçiören için büyük bir gün olduğunu ifade etti.  Yıllardır dillere destan olan Keçiören Metrosu'nun bitmesine bir adım kaldığını belirten Yıldırım, metro inşaatının yıllar önce başladığını, o dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Keçiören, Kızılay-Çayyolu ve Sincan-Batıkent metrolarının inşaatlarına başladığını dile getirdi. Yıldırım, şöyle devam etti:

"Tabii bir belediye için bunlar büyük işler, büyük paralar. Bir miktar yaptı, sonra işi üzerimize yıktı. Ben o zaman bakandım. O zaman Cumhurbaşkanımız, 'artık bu metroları bir an önce bitirelim, Ankara'yı, Ankaralıları rahatlatalım' dedi.  Önce Kızılay- Çayyolu, Sincan-Batıkent'i şimdi de Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi'ni önümüzdeki bir iki ay içerisinde inşallah, Bakan 'sağlam yapalım sene sonu' diyor. Ne dedik? Keçiören Metrosu bu yıl sonunda bitecek. Yıldırım sözü."

 

-"Gençler başka bir slogan bulsunlar"

Gazetede gördüğü bir haberi aktaran Yıldırım, "Diyor ki 'Sevgilim, aşkımız hiç bitmesin sürsün, Keçiören Metrosu gibi olsun. Hiç bitmesin sürsün.' Şimdi bu gençler, tabii üzülmesinler başka bir slogan bulsunlar. Keçiören Metrosu artık bitiyor ama onların aşkları bitmesin, sevgileri devam etsin. Bittiği gibi, şimdi burada da bitmiyor. Buradan 27 kilometre Çubuk’a kadar da metroyu uzatıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Atatürk Kültür Merkezi'nden de Kızılay Meydanı'na kadar 3,5 kilometre daha ilave yapıyoruz. Başkanın kısa günün ticareti. Onu da bugün kopardı. Hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu.

Keçiören Metrosu bittiğinde Ankara'da raylı sistemin 64 kilometreye ulaşacağını vurgulayan Yıldırım, "50'den fazla 60’a yakın durak... Artık Keçiören'den Ankara'nın merkezine gitmek çile olmaktan çıkacak. Keyifle, 15-16 dakikada Ankara'nın merkezindesiniz. Trafik yok, sıcak yok, eziyet yok, keyif var. Yolculuk keyfe dönüşecek. Ankara'ya da bu yakışır, sizlere de bu yakışır. Sizler değil misiniz 15 Temmuz'da da hainlere karşı dimdik duran. Keçiören, size de bu yakışır. Hizmetlerin en güzeli yakışır. Hayırlı uğurlu olsun." ifadesini kullandı.

 

-"Türkiye'ye çağ atlatan bir iktidar"

Başbakan Yıldırım, AK Parti'nin 15 yaşını tamamladığını, bu süreye, sayılamayacak kadar büyük hizmetleri sığdıran Türkiye'ye çağ atlatan bir iktidar olduğunu bildirdi.  Yıldırım, şunları kaydetti:

"Çünkü bu iktidarın başında liderimiz, partimizin kurucusu Türkiye sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan var. O'nun ortaya koyduğu dirayet, vizyon ve O'nun ekibi olarak bizler ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. İşte görüyorsunuz, burası muazzam bir park haline geliyor, buradaki dere ıslah ediliyor, DSİ Büyükşehir, Keçiören belediyemiz el ele vermişler, burayı Keçiören'in en güzel mekanı haline getiriyorlar. Elinize sağlık sağ olun. Sizler her şeyin en güzeline layıksınız. İşte bizim gurur tablomuz karşıda. Keçiören’in şehitleri. Onların emanetine sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Onları şehit eden hainlere hesap sormak boynumuzun borcudur.”

Söz konusu metro hattında birkaç ay test sürüşleri yapılacağını ve yıl başında da yolculu seyahatlerin başlayacağına değinen Yıldırım, yolları bölerken, hayatları ve Türkiye'yi birleştirdiklerini, kuzeyle güneyi, doğuyla batıyı kardeş yaptıklarını aktardı. "Hainler ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu milleti asla bölemezler" diyen Başbakan Yıldırım, hava yolunu halkın yolu yaptıklarını, hızlı tren rüyasını da gerçeğe dönüştürdüklerine dikkati çekti. Ankara'nın hızlı trenin merkezi olacağını ve uzay binaları gibi yeni bir gar binası yaptıklarını belirten Yıldırım, yeni gar binasının tamamlanmak üzere olduğunu dile getirdi.

 

- "Şehitler İstasyonu Keçiören Metrosunun başlangıç istasyonudur"

Ankara'dan, İstanbul, Eskişehir, Bilecik ve Konya'ya hızlı trenle gidilebildiğini anımsatan Yıldırım, 2019 yılında Sivas'a, Yozgat'a, Kırıkkale'ye kadar da hızlı trenle gidilebileceğini ve iki saatte Sivas'a ulaşılabileceğini bildirdi. Hızlı trenle, İzmir'e, Bursa'ya, Kayseri'ye de gidilebileceğini aktaran Yıldırım, böylece Türkiye nüfusunun yüzde 55'ini oluşturan 15 büyük şehri Ankara'ya hızlı trenle bağlayacaklarını, AK Parti iktidarlarına da bunun yakıştığını ifade etti. Başbakan Yıldırım, Keçiören metro hattında 9 istasyonun bulunduğunu ve başlangıç istasyonunun da 'Gazino İstasyonu' isimli bir istasyon olduğunu belirtti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i yanına çağıran Yıldırım, bir teklifinin olduğunu söyledi. Keçiören Metrosu'nun başlangıç istasyonuna "Şehitler İstasyonu" adını verdiklerini belirten Yıldırım, "Keçiören'de şehitlerin adını yaşatıyoruz. Artık 'Şehitler İstasyonu' Keçiören Metrosu'nun başlangıç istasyonudur." diye konuştu.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan

Bakan Arslan, Keçiören Metrosu'nun test sürüşünün başlaması dolayısıyla düzenlenen ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı törende yaptığı konuşmada, bugünün kendileri için önemli olduğunu söyledi. Arslan, "Bugün, uğurlu elleriyle inşaatını başlattığı Keçiören Metrosu'nda trenlerinin test sürüşünü Sayın Başbakanımızla birlikte yapacağız." diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını dile getiren Arslan, söz konusu metroyu hizmete sunmak için herkesin gece gündüz çalıştığını ifade etti.

Metro inşaatında, dışarıdan sadece istasyonların girişinin gözüktüğünü anlatan Arslan, "Sadece istasyonların girişi gözüktüğü için küçük bir iş yapılıyor zannedebilirsiniz, ama şunu biliniz ki Atatürk Kültür Merkezi'nden başlayarak Gazino'ya kadar olan 9 durakta, 9 kilometre boyunca çift tüp, yer altında adeta bir şantiyeler silsilesi var. Bittiğinde hep beraber kullanacağız ve keyfine varacağız. Buradan Ankara'nın merkezine, Atatürk Kültür Merkezine, Kızılay'a gitmek eziyet vermekten çıkacak." değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, Keçiören Metrosu başta olmak üzere, Türkiye'nin her yerinde yaptıkları işleri, özellikle 15 Temmuz'un yüklediği sorumlulukla daha da hızlandırmak adına ve ülkeyi daha hızlı büyütmek adına, gecelerini gündüzlerine kattıklarını ifade ederek, bu çalışmalarda belediyelerin kendilerine destek verdiğini ve iş birliği yaptıklarını kaydetti.

Büyük projelerde Cumhurbaşkanı, Başbakan, hükümet ve bölge milletvekillerinden gerekli destek olmadan hızlı iş yapılamayacağını vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:

"Onların hepsine teşekkür ediyorum, sayılarımızı arz ediyorum ki bu projelerde, bize her türlü desteği veriyorlar. Bize verdikleri talimat şu, 'biz, milletin hizmetkarıyız, milletin hizmetindeyiz, milletin hizmetkarı olarak bu projeleri, bir an önce bitirip, onların hizmetine sunmamız lazım.' Biz de o talimatlara uygun davranıyoruz, iş yapıyoruz. Test sürüşümüz Keçiören Metrosu'nun hizmete girmesinin ayak sesleridir. İnşallah kısa sürede bitirip, sizin hizmetlerinize sunacağız."