'Koçköy Barajını çok önemsiyoruz'

`Koçköy Barajını çok önemsiyoruz`Beraberindeki Kars Valisi Rahmi Doğan ile Kars'ın Arpaçay ilçesini ziyaret eden Arslan, ilçe meydanında düzenlenen Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı DSİ Genel Müdürlüğünün 42 milyon TL maliyetli 6 tesisin temel atma törenine katıldı.

Arslan, burada yaptığı konuşmada, bu güne kadar Kars'a birçok hizmet getirdiklerini ve getirmeye devam ettiklerini söyledi.

Yatırımlar için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na teşekkür eden Arslan, şöyle konuştu:

"Yaşadığımız eşsiz bir coğrafyamız var. Tarihiyle, doğasıyla, tarımıyla, hayvancılığıyla, turizmiyle muhteşem bir coğrafyadayız. Bizim isteğimiz, bu coğrafyayı çok daha iyi hale getirerek bizden sonraki nesle daha iyi şartlarda bırakmak. Her eser buraya değer katıyor, her eser gençlerin burada iş bulması anlamına geliyor. Yol ne kadar yaşam, hayat için kaçınılmazsa, su ondan daha önemli. Su yaşamımızın vazgeçilmezi, tarih boyunca tüm medeniyetler yol ve su kenarlarına kurulmuş. 16 yıldır Kars'ın yollarını, havalimanını yaparken hızlı tren Kars'a gelsin diye uğraşırken biliyoruz ki su da bunlar kadar kaçınılmaz ve önemli."

 

"Yatırımlarla tüm ilçeleri daha iyi noktalara getiriyoruz"

Arslan, temelini atacakları Koçköy Barajı'nı çok önemsediklerini belirterek, barajın maliyetinin eski parayla 30 trilyon olduğunu dile getirdi.

Barajın tamamlanmasıyla 16 bin dekardan fazla alanın suya kavuşacağını anlatan Arslan, "16 yıldır verdiğiniz güçle memleketimize bu kadar hizmet yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz. Eserlerle, yatırımlarla tüm ilçeleri daha iyi noktalara getiriyoruz, getireceğiz. Sadece bizim bakanlığın Kars'ta devam eden büyük projelerinin sayısı 17 tane. Eskiden bir hükümet burada bir yatırım yaptığında ömür boyu konuşurdu." ifadesini kullandı.

Birilerinin laf söyleyerek peynir gemisini yürüteceklerini zannettiğini söyleyen Arslan, Kars ile Arpaçay halkının boş laflara karnının tok olduğunu ve kimi destekleyeceğini iyi bildiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Bakan Arslan, beraberindekilerle Koçköyü Gölet Sulaması, Kars Çayı Kafkas Üniversitesi Köprüsü, Digor Taşkın Koruma Tesisi, Susuz Aynalı Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Sarıkamış Ortakale Taşkın Koruma Tesisi ve Susuz Taşkın Koruma Tesisi'nin temelini canlı yayınla ilgili bölgelere bağlanarak attı.