Konya'dan Karaman'a seyahat süresi yarım saate düşecek

Konya`dan Karaman`a seyahat süresi yarım saate düşecekBakan Yıldırım, Konya Mevlana Meydanı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen, Raylı Sistem Açılışı ve 72 Adet Tramvay Taşıtı'nın Hizmete Alım Töreni'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2002 yılının Kasım ayında göreve geldiğinde ilk talimatının, Osmanlı, Selçuklu ve modern Türkiye'nin başkentlerini birbirine hızlı trenle bağlanması olduğunu söyledi.
 
Bu talimatın ardından hemen harekete geçtiklerini anlatan Yıldırım, öncelikle Ankara-Eskişehir sonrasında da Mevlana'nın şehri Konya'yı başkent Ankara'ya bağladıklarını ifade etti.
 
Yıldırım, Konya'yı bölünmüş yollarla etrafındaki şehirlere bağladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Konya'dan Karaman'a hızlı tren çalışmaları süratle devam ediyor. Tamamlandığında bu iki kentin arası yarım saate inecek. Bu yılın başlarında Büyükşehir Belediyesinin talebi üzerine, Konya'da raylı sistemin artırılması, hızlı tren garı inşaası, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve kampüsü kapsayan yeni raylı sistemin yapılması, 45 kilometre raylı sistem ilave edilmesi için Bakanlar Kurulu kararını almış ve Bakanlığımıza bu görevi vermiştir. Bundan böyle bizim vazifemiz de yürüyen ve gelişen Konyamızın bu raylı sistem ihtiyacını karşılamak için gereken çalışmaları yapmaktır. Bu amaçla proje çalışmalarına başlandı. Bunları takiben yolcu talebinin en fazla olduğu noktadan başlamak üzere raylı sistem çalışmaları da başlamış olacaktır. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun."
 
Konya'nın kültür, tarih, ticaret ve hızlı trenle kazandığı konumunu daha da ileriye götürmek istediklerini dile getiren Yıldırım, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun siyasetinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği destekle yeni hizmetleri Konya ile buluşturmaya kararlı olduklarını sözlerine ekledi.