Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyol Projesi Temel Atma Töreni

Menemen ilçesinde Göl Park yanındaki alanda düzenlenen Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyol Projesi Temel Atma Töreni'nde konuşan Başbakan Yıldırım, Türkiye ekonomisinin sağlam yapısına dikkati çekerek "Şimdi bakın 2008'den beri dünyada kriz var ama bu krizde Türkiye, dünyanın en büyük projelerini yapıyor. Marmaray'ı, Avrasya Tüneli'ni, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, Osmangazi Köprüsü'nü, dünyanın en büyük havalimanını yapıyor. Ankara-Konya, Ankara-İstanbul hızlı trenini yapıyoruz. Süratle Ankara-İzmir hızlı treni yapılıyor. Afyon ve Uşak'tan hızlı trenin sesi geliyor. Yetmedi Çanakkale'ye dünyanın en uzun köprüsünü yapıyoruz. Biz bunları yaparken birileri de hasedinden neredeyse çatlayacaklar. Haset etme çalış senin de olsun, kıskanma çalış senin de olsun." dedi.

Arslan da, Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir'e yapılacak 35 projenin tek tek yerine getirilmesi ile ilgili "gecenize gündüze katın" şeklindeki talimatı bulunduğunu belirterek, bunu yerine getirmek adına dünden daha çok çalıştıklarını söyledi.

Başbakan Yıldırım'ın "35 proje ile yetinmeyip üzerine yeni projeler koyun" dediğini aktaran Arslan, "İzmir'in hiç şüphesi olmasın ki, ihtiyacı olan tüm projeleri Sayın Başbakanımızın destekleri ve himayeleriyle tek tek yerine getiriyoruz." dedi.

İzmir'in yol yatırımları

Bakan Arslan, bugüne kadar birçok proje yapıldığını kaydederek, şöyle devam etti:

"Bazılarını paylaşmak isterim; Karayolu projeleri olarak Torbalı - Bayındır - Ödemiş - Kiraz bölünmüş yolunu yapıyoruz, önümüzdeki yıl bitecek. Karaburun yolunu yapıyoruz, önümüzdeki yıl bitecek. Bergama yolu gelecek yıl bitecek. Aliağa-Yeni Foça bölünmüş yolunu gelecek yıl bitireceğiz. Havalimanı-Torbalı-Selçuk-Aydın'ı 2019'da bitireceğiz. Seferihisar - Kuşadası bölünmüş yolunu 2019'da bitiyoruz. Belevi - Tire bölünmüş yolunun yarın temelini atacağız, 2 yıl içinde bitireceğiz. Menderes-Gümüldür bölünmüş yolunun ihalesini bu yıl yapacağız. Bornova çevre yolunu bu yıl başlatacağız. Menemen-Seyrek -Foça bölünmüş yolunu başlatacağız bu yıl. Urla-Çeşme devlet yolunun bu sene içinde ihalesini yapıyoruz. Aliağa geçişinde farklı seviyeli bir kavşak istendi sözünü verdik bu sene başlayacağız. Elbette, yüksek hızlı tren önemli. Bunun dışında İzmir'in ister Marmara, ister İç Anadolu ister Akdeniz'e erişmesi ile ilgili demiryolu konusunda da konvansiyonel hatlar olmak üzere şehir içi toplu taşıma dahil olmak üzere bütün projelerle ilgili talimatlarınızı yerine getiriyoruz. Gözünüz arkada kalmasın Sayın Başbakanım."

Törene Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar da katıldı.