'Önemli olan Türkiye'nin her yerini ulaşılır, erişilir yapmak'

`Önemli olan Türkiye`nin her yerini ulaşılır, erişilir yapmak`Başbakan Yıldırım, açılış töreninde yaptığı konuşmada otoyolun üçte birlik kısmının tamamlandığını ancak en önemli bölümünün Osmangazi Köprüsü olduğunu ifade ederek, dünyanın en uzun üçüncü köprüsünü Türkiye'ye kazandırdıklarını vurguladı. 

Gemlik-Bursa arasındaki 25 kilometrelik kısmın arazi şartları nedeniyle yapımı en zor olan kısım olduğunu anlatan Yıldırım, güzergah üzerinde bin 250 metrelik iki tünel bulunduğunu ve Selçuk Gazi ismini verdiklerini söyledi. 

"Kurallara uyacaksınız, aşırı hız yok"

Yapımı tamamlanan kısımdaki sanat yapılarına ilişkin de bilgi veren Başbakan Yıldırım, yolun üç şeritli olarak yapıldığını, Bursa-İstanbul arasının 1 saatin altına ineceğini belirterek, "Belki de 45 dakika, artık kurallara uyacaksınız, aşırı hız yok. Yollar kaymak gibi diye öyle gaza abanmak yok. Siz siz olun kurallara uyun, çünkü yolların kralı değil, yolların kuralı vardır." dedi.

Yapımı tamamlanan yolun, Yalova-Gemlik bölünmüş yolunun trafik yükünü de azaltacağını ve mevcut hattın Bursa çevre yoluna bağlanacağını kaydeden Yıldırım, yolun hem Bursa'nın kuzey girişindeki hem de Gemlik şehir içi trafiğini ciddi anlamda rahatlatacağını dile getirdi.

Vatandaşların, "Dik dur eğilme, Orhangazi seninle." sloganları üzerine Başbakan Yıldırım, "Biz sadece yaradanın huzurunda eğiliriz, başka hiçbir yerde eğilmeyiz." karşılığını verdi.

Başbakan Yıldırım, mevcut durumda Gemlik-Bursa arası mesafenin 30 dakika sürdüğünü, yeni yoldan ise bu sürenin 10 dakikaya düşeceğini, eski yolun sıkıntılı güzergahı olan Dürdane mevkiinden tünellerin yapımıyla geçişe gerek kalmadığını anlatarak, "Sizin hayatınızı kolaylaştırmak bizim vazifemiz." diye konuştu.

"Bir haftalık gelir, şehit aileleri ve gaziler yararına toplanacak"

Yıldırım, geçmişte yapılan 6 bin kilometrelik bölünmüş yol ağının 15 yıl içinde 25 bin 500 kilometreye ulaştığına işaret ederek, Türkiye'de sadece 8 bin 500 kilometre olan sıcak asfaltın bugün 21 bin 300 kilometreye çıktığını söyledi. Bu alanda yaklaşık 3 kat mesafe alındığını ifade eden Yıldırım, "80 yılda kat edilen yollardaki mesafeyi 4 yılda, dört katına çıkarttık. İktidarı devraldığımızda sadece 6 vilayetimiz arasında bölünmüş yol vardı, bugün 76 vilayetimiz birbirleriyle bölünmüş yolla bağlanıyor." diye konuştu.

Yıldırım, söz konusu yolun yapılmasında başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Yolumuz açık, geleceğimiz aydınlık olsun." ifadesini kullandı.  

Konuşmasının ardından yolun açılış töreninde kurdeleyi kesen Yıldırım, "Bir hafta boyunca buradan elde edilecek gelirler, şehit aileleri ve gazilerimiz yararına açılan hesaba toplanacak." diye konuştu.

Konuşmasının ardından Yıldırım, kullandığı makam aracıyla yapımı tamamlanan yoldan Bursa'ya hareket etti. 

 

UDH Bakanı Arslan: “Biz, daha nice projeleri ülkemizin hizmetine sunacağız.”

Bakan Arslan, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nun Gemlik-Bursa kesiminin hizmete açılması Karsak bölgesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı'nın kabulünün 96. yıl dönümünde halka hizmet etmenin memnuniyetiyle tüm çalışma arkadaşları adına herkesi saygıyla selamladığını söyledi. 

Havanın soğuk olduğuna dikkati çeken Arslan, tören alanını dolduranların Başbakan Yıldırım'ı beklediklerini belirtti.  Arslan, bu yüzden tek bir konuya işaret etmek istediğini dile getirerek, şunları kaydetti: 

"Gerek Bakanlıkta, Karayolları Genel Müdürüm ve çalışma arkadaşlarım olmak üzere, gerek yüklenicilerimiz, müşavirlerimiz, mühendisinden teknikerine, teknisyenine ve işçisine yürüdüğümüz bu kutlu yolda, sizlerin izinden gitmek adına, gecemizi gündüzümüze katarak inşallah daha çok projeleri ülkemizin, insanımızın hizmetine sunacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu proje önemli ama tek başına önemli değil. Önemli olan Türkiye'nin her yerini ulaşılır, erişilir yapmak. Bu konuda liderimiz belli, Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Bu yolda yol göstericimiz belli, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım. Biz, sizlerin izinde inşallah daha nice projeleri ülkemizin hizmetine sunacağız. Ama sadece tek bir isteğimiz var; çok daha hızlı, emin adımlarla bu projeleri, hizmetleri yerine getirmek için yolumuzun açık olması lazım."