'Özel gemiler yapabilir hale gelmiş durumdayız'

`Özel gemiler yapabilir hale gelmiş durumdayız`Körfez ilçesinde yapımı tamamlanan İzmit Körfezi Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi ve Trafik Gözetleme İstasyonları, Milli Savunma Bakanı Işık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katıldığı törenle açıldı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık

Işık, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin deniz ülkesi olduğunu belirterek, bunun iki önemli sonucu olduğuna dikkati çekti.

Bu sayede deniz ve deniz ticaretinden çok daha fazla pay alma, savunma ve güvenlik noktasında denizlerden daha fazla yararlanma imkanı olduğunu, denizlerden gelecek tehditlere yönelik tedbir alma sorumlulukları bulunduğunu anlatan Işık, açılışı yapılan merkezin güvenliğinin sağlanması, özellikle kazaların önlenmesi, gemi trafiğinin düzenlenmesi açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.

AK Parti iktidarı döneminde savunma sanayisi ve denizcilik alanında önemli adımlar attıklarını ve atmaya devam ettiklerini aktaran Işık, Türkiye'nin geçmişte kendi gemisini yapamayan ve kendi tüfeğini başkasının lisansıyla üreten ülke konumunda olduğunu söyledi.

Işık, "Yani şunu anlamakta hep zorlandım: Türkiye gibi bir ülke, tarihin her döneminde dünyanın en büyük 5 devletinden birini kurmuş bir ülkenin evlatları, nasıl olur da kendi piyade tüfeğini başkasının lisansıyla üretir? Bunu anlamak mümkün değildi. Bu konularda dertlenmek gerektiğini son 14 yılda elde edilen başarılarla görmüş olduk." ifadelerini kullandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 

Arslan da denizcilik sektörüne böyle önemli bir hizmeti kazandırmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Deniz yolu taşımacılığının havayolu taşımacılığına göre 14 kat, karayolu taşımacılığına göre 6,5 kat, demiryolu taşımacılığına göre de 3,5 kat daha avantajlı olduğu bilgisini veren Arslan, "Deniz otoyollarımızı kullanabilmek adına tersane sayımız 37'den 79'a çıkmış durumda. Gemi inşaat kapasitemiz 440 bin detveyt tondan 4 milyonun üzerine, aşağı yukarı 10 misline çıkmış durumda ve dünyanın birçok ülkesiyle rekabet edebilecek çok özellikli, özel gemiler yapabilir hale gelmiş durumdayız." diye konuştu. 

Arslan, Türkiye'nin yat üretiminde marka olduğunu ve 3'üncü sırada yer aldığını vurguladı.

İzmit Körfezi Gemi Trafik Hizmetleri Merkezini kurduklarını anlatan Arslan, "Bu merkez, 41 liman tesisi, 21 yolcu iskelesi, 5 feribot iskelesi, 172 tersane tekne imal yeri, 22 balıkçı barınağı, 3 marina olmak üzere 264 tesisimizin bulunduğu bu güzide körfezin de inşallah denetimini, kontrolünü yapacak, dolayısıyla bu tesisin burada böyle bir önemi var." değerlendirmesinde bulundu. 

Arslan, Türkiye'nin artık dünyayı geriden takip eden değil, eş zamanlı yol alan hatta bazı alanlarda önde giden bir ülke olduğunu vurgulayarak, savunma sanayisi ve ulaştırma alanında önde giden projeler yürüttüklerini kaydetti.

Işık ve Arslan, konuşma ve açılışın ardından İzmit Körfezi Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi ve Trafik Gözetleme İstasyonlarını gezdi.