Sabuncubeli Tüneli açıldı

Arslan, Başbakan Binali Yıldırım ile İzmir-Manisa karayolunda yapımı tamamlanan Sabuncubeli Tüneli açılış ile bazı tesislerin temel atma törenine katıldı. 

Ferhat'ın Şirin'e olan aşkı için dağları delmeyi başarıp başaramadığının bilinmediğini aktaran Bakan Arslan, "Halka hizmeti Hakk'a hizmet bilip sizlere hizmetkarlık yolunda dağları delen Sayın Başbakanımızı inali Yıldırım'ın bakanlığı döneminde başlattığı bir tüneli şimdi sizlerin hizmetine sunuyoruz. Sabuncubeli Tüneli, Egelilere, İzmirlilere, Manisalılara hayırlı uğurlu olsun." dedi. 

Tünelin yanı sıra Torbalı-Bayandır arası 48 kilometrelik bölünmüş yolun, Bergama ve Adnan Menderes Havalimanı'nda yapılan kavşakların açılışını yapacaklarını bildiren Arslan, İZBAN ve yük trenlerinin hizmet vereceği demiryolu projesinin de temelini attıklarını hatırlattı.

Tüm açılışların hayırlı olmasını dileyen Arslan, "Karayolları Genel Müdürlüğünün yaptığı ve bu akşam açacağımız projelerin bedeli 722 milyon lira. Demiryolu projemizde 830 milyon lira. Dolayısıyla İzmir'de bugün açılışı yapılan ve temeli atılan projelerin bedelinin 1 milyar 550 milyon lira. Sayın Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza himayelerinden dolayı müteşekkiriz." diye konuştu. 

Arslan, projelerde emeği geçenlere de teşekkür etti. 

Başbakan Yıldırım, açılış töreninin ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile birlikte 1957 model playmouth savoy marka gümüş rengi klasik otomobille tünelden geçti.

İki şehirarası 15 dakikaya düşecek

İzmir-Manisa yolunun 580 rakımından geçen Sabuncubeli Geçidi'nde yürütülen Sabuncubeli Tüneli ve Bağlantı Yolları Projesi'nin temeli 9 Eylül 2011'de atıldı.

Yapım çalışmalarına yap-işlet-devret modeliyle başlanan, 2015'ten itibaren ise kamu olanaklarıyla devam eden projede her biri 4 bin 65 metre, toplamda 8 bin 130 metre uzunluğunda iki tünel inşa edildi.

Ayrıca 2 bin 530 metrelik Bağlantı Yolları tamamlandı. Sabuncubeli geçidinde yüzde 9,5 olan eğim, tüneller sayesinde yüzde 1,5'e düşürüldü, 14 viraj ortadan kaldırıldı.

Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde "korkunç Sabuncubeli" ifadeleriyle tasvir ettiği İzmir ile Manisa arasındaki zorlu geçitte yapılan tüneller iki kent arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indiriyor.

Tüneller, günde ortalama 40 bin aracın kullandığı İzmir-Manisa yolunda hem güvenlik hem hız hem de yakıt tasarrufu sağlayacak, kışın yaşanan ulaşım sorunları ortadan kalkacak.