Şehit polis Soner İdil, Van'da son yolculuğuna uğurlandı

Şehit polis Soner İdil, Van`da son yolculuğuna uğurlandıİstanbul'daki terör saldırısında şehit olan polis memuru Soner İdil, Van'da son yolculuğuna uğurlandı. 

Şehit İdil için Tuşba ilçesindeki Yukarı Norşin Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, şehidin ailesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Vali İbrahim Taşyapan, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Bakan Arslan, törende şehidin anne ve babasına taziyelerini ileterek, teskin etmeye çalıştı. Törende vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK", "Bir ölür bin diriliriz" sloganları attı.

Şehit İdil için kılınan cenaze namazı sonrası İl Müftüsü Nimetullah Arvas dua okudu. Bakan Arslan ve vatandaşlar şehidin tabutunu omuzlayarak Türk bayrakları ve tekbirler eşliğinde Akköprü mezarlığına kadar taşıdı. Şehit İdil, burada dualar ve gözyaşları arasında toprağa verildi.

Şehit babası Mikdat İdil'e Türk bayrağını teslim eden Bakan Arslan, "Rabbim inşallah mekanını cennet eylesin, onun şefaatine cümlemizi nail eylesin." dedi.

"Değerli babanın vakur duruşunu, sözlerini, büyüklüğünü görünce söylenebilecek tek şey var, Allah şehit olmaya hazır bu evlatları yetiştiren babalardan, annelerden razı olsun. Herkes bilsin ki bu anneler, babalar, şehit olma yolunca yemin etmiş bu gençler olduğu sürece sonsuza kadar birliğimiz, beraberliğimiz, dirliğiniz devam edecek." diyen Arslan, "Herkes bunu bilsin, hainlerin hainlikleri, ördükleri çoraplar onların başına geçecektir. Bu vatan, bu toprak bize yurt olarak bin yıldır milyonlarca şehit verilerek emanet edilmiş. Biz inşallah bu emaneti bizden sonraki nesillere teslim edeceğiz ve sonsuza kadar yaşatacağız." ifadesini kullandı.