Siber Güvenlik Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

Bakan Yıldırım, Bakanlıkta gerçekleştirilen Siber Güvenlik Kurulu Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, 2012'deki düzenlemeyle hayata geçirilen Siber Güvenlik Kurulunun bugün dördüncü toplantısının gerçekleştirildiğini ifade etti. 

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hayatın bütün alanında yaygınlaşmasına parelel olarak siber güvenlik konusunun ön plana çıktığını dile getiren Yıldırım, siber ortamın, internet üzerinden elektronik araçlar üzerinden yapılan her türlü haberleşme, iş ve işlemleri ifade ettiğini söyledi.

Eskiden savaşların ve mücadelelerin tankla, topla, tüfekle yapıldığını anımsatan Yıldırım, şimdi artık siber ortamda çok ucuz maliyetle saldırıları gerçekleştirmenin mümkün olduğunu kaydetti.

Yıldırım, "Siber Güvenlik Kurulunun amacı, ülkemizin kritik altyapıları başta olmak üzere kişilere ve kurumlara yönelik olası saldırılara karşı tedbir almak, farkındalık oluşturmak. Buna rağmen herhangi bir saldırı sonucu hasar meydana gelirse bunun zararlarını asgariye indirmek" diye konuştu.

Hayatı kolaylaştıran internetin daha güvenli, insanlığın yararına kullanılmasını sağlayacak ortamın hazır edilmesi için ilgili bütün kurumların belirli aralıklarla toplanacağını bildiren Yıldırım, "Durum değerlendirmesi yapacağız ve önümüzdeki süreçler içinde ne gibi çalışmalar yapacağız, bunların kararını vereceğiz" ifadesini kullandı.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

Fotoğraflar