Sivas'a ikinci pist müjdesi

Sivas`a ikinci pist müjdesiUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Belediyesi tarafından kent meydanına yapılan 15 Temmuz Şehitler Parkı ve çok katlı otopark inşaatının temel atma törenine katıldı.

Bakan Arslan, törende yaptığı konuşmada, bu toprakları yurt ve vatan olarak bırakan şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek, tüm şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Sivas'ta gurur duyulacak tarih ve tarihi değerler olduğunu belirten Arslan, bu değerlere sahip çıkılması gerektiğini dile getirdi. Sivas'ın tarih ve kültür şehri özelliği taşıdığına dikkati çeken Arslan, "Bu tarihi değerleri öne çıkartmak, öne çıkartırken etrafını açmak, etrafını açarken de aynı zamanda insanımızın hayatını kolaylaştıracak çok katlı otopark yapmak gerçekten takdire şayan bir durum." diye konuştu.

Bakanlığının çalışmaları hakkında da bilgi veren Arslan, demiryolu sektörünün 50 yıldır ihmal edildiğine dikkati çekerek, AK Parti hükümetleriyle demiryollarının tekrar devlet politikası haline gelmiş olmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. 

"Avrupa'nın altıncı, dünyanın sekizinci yüksek hızlı tren işletmecisi ülkesiyiz"

Yüksek hızlı trenin ülkenin gururu olduğunu aktaran Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa'nın altıncı, dünyanın sekizinci yüksek hızlı tren işletmecisi olan ülkesiyiz ama işletmecisi olmak yetmez, Türkiye'nin her yerine yaygınlaştırmak ve aynı zamanda araçlarının da, yerli sanayisinin de üreticisi haline gelmek gerekir, onun da gereğini yapıyoruz. Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu projesi gerçekten önemli. Çünkü önce Sivas'a gelecek ki Erzincan'a, Erzurum'a, Kars'a gitsin. Önce Sivas'a gelecek ki Elazığ'a, Malatya'ya oradan Diyarbakır'a, Mardin'e ve ülkemizin güneyine, kuzeyine Karadeniz'e gitsin. 2018'in sonunda inşallah biz Sivas'ı, Sivaslıları daha da önemlisi Sivas'a gelmek isteyen diğer şehirlerimizdeki insanlarımızı da yüksek hızlı trenle tanıştıracağız. Bunun yanı sıra, Sivas'ı Kalın üzerinden Samsun'a yani Karadeniz'e bağlayan mevcut konvansiyonel hattı da iyileştiriyoruz, modern hale getiriyoruz. O da yük taşımacılığı anlamında Sivas'ımız için, ülkemiz için önemli, onun gereğini yapıyoruz."

Ulaştırma anlamında harcanan paranın 4 milyar 771 milyon lira olduğuna işaret eden Bakan Arslan, önceleri borç bulmak için Avrupa kapısında dilenen Türkiye'nin, sadece 15 yılda Sivas'a yaklaşık 5 milyar lira yatırım yaptığının altını çizdi. 

Sivas'a ikinci pist müjdesi 

Sivas'ta yapılan bölünmüş yol çalışmaları ve tünel inşaatları hakkında da bilgi aktaran Arslan, Sivas Lojistik Merkezi'nin bir an önce hizmete girmesi için proje çalışmalarının bitirileceğini vurguladı.

Sivas'ta 2002 yılında bin kişinin havayoluyla yolculuk yaptığını, bu yıl bu rakamın 561 bin kişiye ulaştığını belirten Bakan Arslan, şunları söyledi: 

"Sivas pistinin artık yenilenmeye ihtiyacı var, yenilenirken de havalimanının 1 sene kapanması lazım, Sivaslının da bu kadar sabrı yok. Sivaslının sabrı yoksa bizim hiç yok diyoruz, inşallah Sivas'ın ikinci pistini yaparak bitirip havalimanını kapatmadan ikinci pisti yapacağız. Sivas'ın bütün hizmetlerini yerine getireceğiz ama ikinci pist de bugün bu temel atmada Sivaslılara, değerli hemşerilerimize son müjdemiz olsun ama inşallah bununla sınırlı kalmayacağını da ifade ediyorum. En büyük, en güzel müjde, sizin bizi güçlendirerek insanımıza hizmet yolunu açmak adına vereceğiniz müjdedir. Dünyadaki mazlumlara ve mağdurlara daha fazla hamilik edebilmek adına vereceğiniz güç ve sağlayacağınız destektir. Asıl müjdeyi o müjde olarak görüyorum. O müjdeyi de biz Sivaslıdan alacağız."

Bakanlar Ahmet Arslan ve İsmet Yılmaz ile beraberindekiler, konuşmalarının ardından butona basarak park ve otopark inşaatının temelini attı.

Programa Sivas Valisi Davut Gül, AK Parti Sivas milletvekilleri Hilmi Bilgin, Selim Dursun ve Mehmet Habip Soluk, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, diğer yetkililer ve vatandaşlar da katıldı.