'Türk şirketlerinin hizmetlerinin dünyaya yayılması lazım'

`Türk şirketlerinin hizmetlerinin dünyaya yayılması lazım`Arslan, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da 23. Uluslararası Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Fuarı'nın (BAKUTEL 2017) açılışına katıldı.

Azerbaycan Ulaştırma, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Ramin Guluzade ile fuarı gezen Arslan, yetkililerden bilgi aldı.

Arslan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, BAKUTEL'in geleneksel hale gelen güzel bir organizasyon olduğunu ve Türkiye olarak her zaman katıldıklarını söyledi.

Türk şirketlerinin özellikle bilgi ve iletişim sektöründe bölgesel olarak çok güzel hizmet vermeye başladığını ifade eden Arslan, BAKUTEL'e 10'un üzerinde Türk şirketinin katıldığını bildirdi.

Türkiye'nin e-devlet platformu konusunda bilgi veren Arslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye e-devlet platformu 35 milyon kullanıcıya varmış durumda. Aylık 120 milyona yakın işlem yapılıyor. Verdiğimiz hizmet türü de yaklaşık 3 bine erişmiş durumda. Türkiye'deki bütün şirketlerin yaptığı işleri düşündüğünüzde bunların sadece Türkiye'de kalmayıp dünyanın her yerine yaygınlaştırılması lazım. Şirketlerimizin diğer şirketlerle olan farkını görünce gerçekten memnun oldum. Çok başarılı sonuçlar alınacak." 

Bakan Arslan, Aliyev'le görüştü

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Aliyev, Cumhurbaşkanlığı konutundaki kabulde, Bakü'de düzenlenen Uluslararası Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Fuarı'na (BAKUTEL) Türk şirketlerinin her yıl geniş katılım sağlamasının kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Bakan Arslan da Aliyev ve Erdoğan'ın liderliğinde Azerbaycan ve Türkiye'nin bölgede yapacağı çok iş olduğunu söyledi.

Arslan, BAKUTEL 2017 fuarına 20'den fazla ülkeden 190'dan fazla şirketin katıldığını hatırlatarak böyle önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptıkları için Aliyev'i kutladı.

 Arslan, Bakü temasları kapsamında Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Genel Sekreteri Houlin Zhao ile ikili görüşmelerde bulundu.