TÜRKİYE-JAPONYA UYDU VE UZAY TEKNOLOJİLERİ İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,Japonya Uzay Teknolojileri Bakanı Yosuke Tsuruho ile işbirliği protokolü imza töreni öncesinde gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Arslan, uzun süredir Japonya ve Türkiye arasında uzay ve havacılık teknolojilerinde güzel bir işbirliğinin olduğunu söyledi. Amaçlarının uzay ve havacılık teknolojileri alanında Japonya'daki kuruluşların tecrübelerinin Türkiye'deki kurumlarla paylaşılması olduğunu ifade eden Arslan, iki ülke arasında 6 yıldır bu alanda çalışmalar yapıldığını anlattı.

Japonya ile uzay ve havacılık alanında gerçekleştirilen işbirliklerine değinen Arslan, bu kapsamda İstanbul Teknik Üniversitesi ile geliştirilen UBAKUSAT deneysel uydusunun yılsonunda Japonya'dan yörüngesine yerleştirileceğini kaydetti. Arslan, "Uzay istasyonunda ortak deney süreçlerini başlattık iki ülke olarak. Bu konuda deneysel uydu dışında uzaydaki istasyonlarda malzeme deneyi de yapıyoruz. Bir malzemenin uzay istasyonunda test edilmesiyle ilgili Sayın Bakanımıza malzeme teslim edeceğiz ve o malzemede uzay istasyonunda test edilecek." dedi.

Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasında Japonya'nın tecrübesinden yararlandıklarını anlatan Arslan, uzay teknolojileri alanında uzman yetiştirilmesiyle ilgili eğitim süreçlerinin sürdürüldüğünü bildirdi.

Konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı arasında uydu ve uzay teknolojileri alanında işbirliği protokolü imzalandı.