'Türkiye olarak Sırbistan'ı bölgenin istikrarı açısından önemli görüyoruz'

`Türkiye olarak Sırbistan`ı bölgenin istikrarı açısından önemli görüyoruz`Turhan, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki temasları kapsamında, Başbakan Yardımcısı ve İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajlovic ile görüştü.

Hükümet binasındaki baş başa görüşmenin ardından yapılan heyetler arası görüşmeye Sırbistan Başbakan Yardımcısı - Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Lajic de katıldı.

Turhan, Mihajlovic ve Ljajic, görüşmenin ardından Sırbistan hükümeti, Sırbistan Karayolları ve Türkiye'den Taşyapı firması arasındaki Belgrad-Saraybosna Otoyolunun Projelendirilmesi ve İnşasına İlişkin Ticari Anlaşma'nın imza törenine katıldı.

Turhan, imza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında, bu anlaşmanın iki ülke arasında çok önemli bir başlangıç olduğunu belirterek, Türkiye olarak Sırbistan'ı bölgenin istikrarı açısından önemli bir ülke olarak gördüklerini vurguladı.

Ortak sınırları olmasa da Sırbistan'ın Türkiye'yi komşu ülke olarak değerlendirmesinin, ikili ilişkilere verdiği önemin göstergesi olduğunu kaydeden Turhan, iki ülke arasında bölgeye örnek olacak nitelikte mükemmel ilişkiler bulunduğuna işaret etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl ekim ayında Sırbistan'a yaptığı ziyarette imzalanan ortak bildiriyle ikili ilişkilerde yeni bir döneme girildiğine ve Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyinin kurulduğuna dikkati çeken Turhan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in mayıs ayında Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında konseyin ilk toplantısının gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Turhan, Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın mayısta Sırbistan'a yapmayı planladığı ziyaretle mükemmel düzeydeki ilişkilerin daha da ileri düzeye çıkarılacağını belirterek, 2019'un iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 140. yılı olması nedeniyle bu ziyaretin daha da anlamlı olacağını söyledi.

Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyinin ilk toplantısında ulaştırma ve haberleşme alanlarında iki mutabakat imzalandığını anımsatan Turhan, 10 Ekim 2017'de ulaştırma ve altyapı alanlarında iş birliğinin güçlendirilmesi üzerine niyet mektubu imzalandığını kaydetti.

Turhan, imzalanan bu metinlerle ulaştırma ve haberleşme alanlarındaki ikili ilişkileri daha ileri boyutlara taşıdıklarını ifade ederek, Belgrad-Saraybosna Otoyol Projesi'nde de ülkelerin yakın iş birliği içerisinde olduğunu vurguladı.

Türk müteahhitlerin Balkanlar'da da önemli projelere imza attığını dile getiren Turhan, "Taşyapı firması da ülkemizin başarılı firmalarından biridir. Sırbistan'da böylesi büyük bir projeyi üstlenmesinden büyük bir memnuniyet duyuyoruz." dedi.

Turhan, "İmzalanan bu anlaşmanın iki ülke arasında çok önemli bir başlangıç olduğunu ifade etmek istiyorum. Türkiye olarak Sırbistan'ı bölgenin istikrarı açısından önemli görüyoruz." diye konuştu.