Yalnızçam Kış Turizmi Merkezi açıldı

Yalnızçam Kış Turizmi Merkezi'nin ve telesiyej hattının açılışını gerçekleştirmek üzere Ardahan'a gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, kayak merkezinin girişinde "kırmızı" ve "beyaz" balonlarla süslenen atlı kızaklara binerek törenin yapılacağı alana geldi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan açılış programında, Kafkas Halk Oyunları ekibi gösteri sundu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, burada yaptığı açılış konuşmasında, kayak merkezinin Ardahan'a ve ülkeye hayırlı olması dileklerinde bulundu.

"Proje, 50 milyon liraya mal oldu

Bakan Arslan ise şehirlerin değerlerini gün yüzüne çıkarabilmenin ve yararlanabilir hale getirmenin önemli olduğunu anlattı.

Eskiden kar ve kışın külfet olarak görüldüğüne işaret eden Arslan, şöyle devam etti:

"Karın tarım için bir bereket olduğunu geç de olsa anladık. Bunun yanı sıra kayak tesisleriyle şehirlerin ekonomisine, esnafının sıcak parayla buluşmasına katkı sağladığını gördük. Bu tesisin daha modern hale getirilmesi ve misafirlerini daha iyi ağırlaması adına çok güzel bir proje başlatıldı. Bu tesise proje kapsamında yapılan harcamanın toplamı 50 milyon liradır."

Tesisin daha da gelişeceğini ve iyi hale geleceğini aktaran Arslan, Ardahan ve Sarıkamış'taki kayak merkezlerindeki kar kalitesinin çok iyi olduğunu hatırlattı.

Sarıkamış ve Ardahan'da dünyada emsali az bulunan kristal karın bulunduğunu bildiren Arslan, şu ifadeleri kullandı:

"Bu karın kalitesini dünyaya açmak, yaymak adına her şeyi yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Çıldır Gölü'ne tekneler getirdik, bu bölgeyi denizle buluşturduk. Sosyal tesisler var, onları da kazandırdık. Ardahan'a 2 milyar 225 milyon lira yatırım yaptık. Ardahan'da hiç bölünmüş yol yokken 90 kilometre bölünmüş yol yaptık. Ardahan'da sıcak asfalt yokken 70 kilometre sıcak asfalt yol yaptık." 

Arslan, bölgeyi Karadeniz'e bağlamak için Sahara Tüneli'ni çok önemsediklerini belirterek, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi ile Kars ve Ardahan'ı, dünyayla entegre etmiş olduklarını sözlerine ekledi.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Bakan Arslan'a hediye takdim etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Bak da kayak merkezi gibi tesislerin gençler için yapıldığını vurgulayarak, tesisin hayırlı olmasını diledi.  

Daha sonra Bakanlar Arslan, Bak ve Özlü, dua edilmesinin ardından kurdele keserek, kayak merkezi ile telesiyej hattının açılışını gerçekleştirdi, telesiyeje binerek kayak merkezinin zirvesinde incelemede bulundu.

Açılışa Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, AK Parti Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals, bölge illerinin valileri ve çok sayıda vatandaş da katıldı.