Bakan Arslan`ın Dünya Uzay Haftası mesajı

4 Ekim 1957'de dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik 1'in uzaya fırlatılarak uzay keşfinin yollarının açılması ile dünyada yeni bir çağın; Uzay Çağı’nın kapıları açıldı. 10 Ekim 1967'de Ay ve Gök Cisimleri Dahil Uzayın Keşfi ve Kullanımı için Devletlerin Faaliyetlerini Düzenleyen İlkeler Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi ise artık Uzay Çağı’nı yaşadığımızın kanıtı oldu. Her yıl 4-10 Ekim tarihlerinde kutlanan Dünya Uzay Haftası ise insanlığın uzaya doğru açılmasında dönüm noktası olan işte bu iki olaya işaret ediyor.

 

Ülkemiz, uzay çalışmaları ve uydu projeleriyle, uzay yarışına geç girse de son 15 yılda yapılan çalışmalar ile bu noktada önemli yol kat etti. Bu süreçte TÜRKSAT Türkiye’nin uzay yarışında yer alabilmesi hedefiyle yeniden yapılandırıldı ve çok güçlü şekilde desteklendi. Bu kapsamda uydu ve uzay yol haritası hazırlanarak, tamamen Türk mühendisler tarafından üretilecek olan milli haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6A’nın çalışmalarına başlandı. Yakında kendi haberleşme uydusunu yapabilir ülkeler konumuna yükseleceğiz. Bakanlığımız bünyesinde Uzay ve Havacılık Genel Müdürlüğü kuruldu. Bununla da yetinilmedi Türk Uzay Ajansı’nın temelleri atılmaya başlandı.

 

Ancak amacımız Türkiye’nin kendi fırlatma istasyonlarına sahip bir ülke konumuna kavuşması ve Türkiye’yi uzay yarışında hak ettiği konuma yükseltmek. Bu nokta da yapılması gereken ne varsa Bakanlık olarak yapıyoruz.

 

Bu vesileyle Dünya Uzay Haftası’nı başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlık için kutlu olmasını diliyorum.

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı