Bakan Arslan, Çıldır-Aktaş sınır yolunun temelini attı

Arslan, Çıldır ilçesindeki Aktaş Sınır Kapısı yolunun temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Arslan, bölge çocuğu olarak 65. Hükumet'te Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak ülkeye hizmet etmenin gurur verici olduğunu bildirdi. Milletvekilleri, belediyeler ve il teşkilatlarıyla bölgeye ve ülkeye güzel hizmetler yapacaklarına işaret eden Arslan, şöyle devam etti: "20 kilometrelik bir bölünmüş yolun temel atmasını konuşuyoruz. Dünyada ticaretin, ekonominin olmazsa olmazı, ulaştırma projeleridir. Türkiye Cumhuriyeti, bulunduğu coğrafya nedeniyle hep 'Orta Aya ile Avrupa arasında köprü konumundadır' denilir. Eğer siz bu köprü olmanın hakkını vermiyorsanız bunun bir anlamı yok. Son 13 yıldır Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan ve ekibinin ortaya koyduğu projelerle atılması gereken bütün adımları atıyoruz. Ulaştırma alanında da ağabeyimiz Binali Yıldırım'dı. Onun döneminde ülkemize bir çok proje kazandırıldı. Artık başbakan olarak ülkenin her alanına hizmet ediyor."

"Ortadoğu'ya uzanan ulaştırma koridorları yapacağız"

Türkiye'nin, Orta Asya'dan Avrupa'ya uzanan ulaştırma koridorlarını, demiryolu, havayolu, denizyolu ve karayolu gibi bütün ulaştırma imkanlarıyla kullanıldığı takdirde 'köprü' olma konumunu kullanacağını vurgulayan Arslan, "Sınır kapısını bölünmüş yollarla yaparsanız, dağları delerseniz, bu köprü olmanın hakkını verirsiniz. Çıldır'dan Kars'a, Ardahan'a, Karadenize, Ortadoğu'ya uzanan ulaştırma koridorları yapacağız. Bu coğrafya bu konumdan faydalansın ve ülkenin her yerine hizmet etsin istiyoruz. Ticareti bölge üzerinden ne kadar hareketli hale getirip lojistiği yaygınlaştırırsanız, bu aynı zamanda komşularınızla siyasi ve beşeri ilişkileri geliştirmek ve ticareti canlandırmak demektir." diye konuştu.

"Bu coğrafya bin yıldır birliği ve beraberliği ispatlamış" 

Arslan, Kars, Iğdır ve Ardahan'ın bin yıldır bölgede kardeş olarak yaşayan iller olduğunu belirterek, bölge insanının Alevi, Sünni ve Şii demeden kardeşçe yaşadığını dile getirdi. Arslan, konuşmasına şöyle devam etti:
"Bu coğrafya bin yıldır birliğin, beraberliğin ne olduğunu ispatlamış. Bu coğrafya, ülkeyi karıştırmak isteyenlere 'kardeşliğimizi görün, aramıza nifak tohumları ekmeye çalışmayın, boşa çıkar' diyor. Ülkenin büyümesini istemeyenler, Recep Tayip Erdoğan'ın mazlumun ve mağdurun umudu olmasını istemeyenler, Türkiye'nin dünyanın ilk on ekonomisi arasına girmesini istemeyenler, iç ve dış düşmanlar, maşalar kullanıyorlar."

"Bu kutlu yürüyüş devam edecek"

Türkiye'nin, geçmişte olduğu gibi komşular dahil herkese ana kucağı, baba ocağı olmaya devam edeceğine işaret eden Arslan, ülkenin bu yükselişini ve yürüyüşünü kimsenin durduramayacağını vurguladı. Arslan, "Bu ülkenin, bu bayrağın kutlu yürüyüşü devam edecektir. Millete hizmetkar olmak yolunda hükümetimizle, Cumhurbaşkanımızla sizlerin hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Yedi düvele, iç ve dış düşmanlara 'bizim irademiz olduğu sürece, milletin Recep Tayip Erdoğan'a desteği devam ettiği sürece bizi yenemeyeceksiniz' deyin." ifadesini kullandı. 

Konuşmaların ardından dualarla Aktaş Sınır Kapası yolunun temeli atıldı.

Ardahan Valiliğini ziyaret etti

Arslan, Ardahan Valiliği ziyaretinde, Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Vali Deniz'den çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ardından gazetecilere açıklamada bulunan Arslan, Kars, Ardahan ve Iğdır'ın farklı iller olmasına rağmen bölge olarak tek olduğunu bildirdi. Ardahan ve Kars'ı birbirinden ayırt etmediklerini ifade eden Arslan, şöyle devam etti:
"Bugün Kars'tan birinin bakan olarak burada bulunması, bu kardeşliğin bir göstergesi. Bölgemizin kalkınması adına her türlü gayreti sarf edeceğiz. Kars'tan birinin çıkıp Türkiye'nin çok önemli projelerin başında olması Ahmet Arslan olarak değil, bir Karslı olarak beni de memnun ediyor. Bölge ayırımı yapmadan Türkiye'ye hizmet edeceğiz. Bölgemizde diğer bölgelere göre yatırım eksikliği var. Ama hızlı yürüdüğümüz zaman diğer bölgelerle olan bu mesafeyi kapatacağız. Biz güzel hizmetler edeceğiz."

Ardahan Belediyesi önünde halka hitap etti

Arslan, Ardahan Belediyesi önünde "serhat illerinin gururu", "tünelleri açta gel kurbanın olam" dövizleri ve Türk bayrakları ile karşılandı. Kendisine sevgi gösterisinde bulunan coşkulu kalabalığı selamlayan Arslan, Türkiye'nin büyük projelerini tamamlayarak yeni projeler yapacaklarını anlattı. Bakü -Tiflis - Kars Demiryolu Hattı Projesi'nin bölgenin, ülkenin uluslararası bir projesi olduğunu belirten Arslan, "Bakü -Tiflis Demiryolu Hattı Projesi, nasıl İstanbul'un projesiyse, buradan yapılan bölünmüş yollar, koridorlar da Türkiye'nin, dünyanın projesi olacak. Marmara ile, hızlı trenler ile birlikte Halkalıdan, Kapıkuleye kadar Avrupaya da yolu tamamlayarak, dünyanın projeleri haline getireceğiz. Hızlı trenlerle Türkiyeyi hızlı demir ağlarla örmeye devam edeceğiz. Binali Yıldırım'ın ekibinde tecrübe edinmiş biri olarak, onun hükumetinde ve Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla ülkemizde çok şey yapacağız." diye konuştu.

"Karadenizi ülkemizin güneyine bağlamamız lazım"

Arslan, Gürcistan'a daha hızlı ulaşılabilmesi için Posof ilçesine tünel yapılması gerektiğine de değindi. Kars, Ardahan ve Iğdır'ın, İran'a ve güney üzerinden Irak ile Suriye'ye bağlanabilmesi için Ilgar tünelinin yapılarak biran önce tamamlanması gerektiğini belirten Arslan, şunları ifade etti: "Temmuzdan itibaren Ilgar tünelinin sadece 4 bin 500 metrelik tünel değil, oraya bölünmüş yol ihalesini yapacağız. Ardahan'a, Posof'a, Kars'a hayırlı olsun. Karadenizi ülkemizin güneyine bağlamamız lazım. Bunun iki şartı var. İlk olarak Sahara tüneli, ikinci olarak da bölünmüş yol yapılması lazım. Bunu tamamladığımız zaman Karadenizden gelen yolu, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı ve Van üzerinden İran'a, Irak'a, Suriye'ye götürmüş olacağız. Sahara tüneli de dahil o bölgedeki bütün yolları yapacağız. 15 kilometre mesafeyi kısaltacağız. Bu tünel, Türkiye'nin 3'üncü büyük tüneli olacak."

"IMF kapısında dilenen bir ülkeden, IMF'ye borç veren bir ülke haline geldik"

Türkiye'nin bir zamanlar IMF'nin kapısında dilenen bir ülke olduğunu hatırlatan Arslan, ülkenin şu an IMF'ye borç verir hale geldiğini vurguladı.  Arslan, Türkiye'nin bu yükselişinin en büyük sebebinin millet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:   "Allah IMF'nin kapısında dilenen bir ülkeyi şu an IMF'ye borç veren bir ülke haline getirmişse, bunun birinci müsebbibi millettir. Eğer millet o yetkiyi Recep Tayip Erdoğan'a vermeseydi, bunu yapamazdı. Allah sizden razı olsun. Desteğinizi devam ettiriyorsunuz. Sizin desteklerinizle ve dualarınızla dünyadaki bütün mazlumların dua ettiği Recep Tayip Erdoğan'dan Allah razı olsun. Allah Başbakan Binali Yıldırım'dan razı olsun. 10 yılda Ardahan'a yapılan ulaşım yatırımları 95 milyon lira."