Bakan Arslan'ın Türkiye Pilotlar Günü mesajı

Bakan Arslan`ın Türkiye Pilotlar Günü mesajıDeğerli Arkadaşlarım,

Küreselleşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak hızla gelişen havacılık sektörü, ekonomik kalkınmanın itici unsuru,  toplumsal refahın da en önemli göstergelerinden biridir.

Bu nedenledir ki, dünya genelinde pek çok ülkenin temel gündem maddesi havacılığın geliştirilmesi ve uluslararası alandaki konumunun güçlendirilmesidir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak havacılık sektöründe faaliyet gösteren bağlı ve ilgili kuruluşlarımızla son 14 yılda büyük ve önemli gelişmeler kaydettik.

“Havayolu halkın yolu olacaktır” hedefine ulaşmak için yola çıktık.

2002 yılında iç hatlarda sadece THY tarafından 2 merkezden 25 noktaya gerçekleştirilen uçuşlar, bugün 7 havayolu şirketi tarafından 7 merkezden 55 noktaya gerçekleştirilmektedir.

Son 14 yılda havacılık sektörü, en hızlı büyüyen ülkeler arasında her zaman ilk sıralarda oldu.

Bakanlığımız tarafından yapılan ikili hava ulaştırma anlaşmaları sayesinde, hem dış hat uçuş noktalarımızın sayısı hem de sefer sayılarında önemli artışlar sağlandı.

Ülkemizin coğrafi konumu, kıtalararası bir köprü vazifesi görmesi, lojistik açıdan taşıdığı önemi göz önünde bulundurularak, sivil havacılık alanında bulunduğumuz coğrafyadaki ülkelerle yakın işbirliği içine girildi.

Türkiye’nin havacılık sektöründe geldiği noktada sizlerin payı çok büyüktür.

Ancak havacılık sektöründeki hedeflerimiz bugüne kadar başardıklarımızdan daha büyük.

Bu meşakkatli yolda bizler kadar siz değerli pilotlarımıza da görev düşmektedir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak tüm arkadaşlarım adına 26 Nisan Türkiye Pilotlar Gününü kutluyor, bütün pilotlarımıza başarılar dilerken, görevi başında şehit düşen ve Hakkın rahmetine kavuşan aziz pilotlarımıza şükranlarımı sunuyor ve Allah'tan rahmet diliyorum.

Ahmet Arslan
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı