Bakan Arslan, mektup yarışması birincisi Vietnamlı Trang'ı kabul etti

Bakan Arslan, mektup yarışması birincisi Vietnamlı Trang`ı kabul ettiArslan, kabulde yaptığı konuşmada, 15 yaşındaki Trang'ın, dünyanın birçok yerinden mektup gönderilen yarışma için Ege'deki tekne faciasında hayatını kaybeden Suriyeli Aylan bebeğin ağzından 45 yaşına mektup yazdığını söyledi. Arslan, mektupta Aylan bebeğin hayatı ve dünyanın bebeğe bakışının duygusal bir şekilde kaleme alındığını ifade etti.

Mektupta, dünyada savaş yerine barış ve kardeşliğin hakim olmasına vurgu yapıldığını belirten Bakan Arslan, "Birileri ülkelerinden göç etmek zorunda kalmasa, göç etmek zorunda kalıyorsa da nasıl ki okyanus 'vizen, pasaportun var mı, dinin ne?' diye sormadıysa, keşke dünyada herkes böyle bir soru sormadan bizleri kucaklasaydı. Bizler umutlarımız peşinde giderken aile olarak parçalanmasaydık, temasını işleyen çok duygusal bir mektup." dedi.

Arslan, mektubun içerdiği mesajın dünyanın her yerine yayılmasını istediklerini dile getirerek, savaşların olmaması, çocukların ölmemesi temennisinde bulundu. Trang'ı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Türkiye'ye davet ettiklerini söyleyen Arslan, Vietnamlı gencin yazdığı mektuptan herkesin üzerine düşeni almasının önemli olduğunu ifade etti. 

Arslan, "Mektupta da söylediği gibi 'oyun seslerine ve çocuk cıvıltılarına, silah sesleri karışmasın.' Biz, bu konuda üzerimize düşeni ülke olarak yapıyoruz, bundan sonra da yapacağız." diye konuştu. 

Dünya çocuklarının kardeşlik içinde, birbiriyle dost olarak geleceğe yürüyebileceğini bildiren Arslan, bu nedenle 23 Nisan etkinliklerini önemsediklerini kaydetti.

Trang ise Türkiye'ye geldiği için çok mutlu olduğunu belirterek, çocukların sevgi dolu bir dünyada yaşamasını diledi. Bakan Arslan'a teşekkür eden Trang, 23 Nisan'ın gelecekte daha çok çocukla barış içinde kutlanmasını istedi.

Arslan, kabulde Trang'a bilgisayar hediye etti.