Bakan Arslan, Türk Telekom 12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni'ne katıldı

Bakan Arslan, Türk Telekom 12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni`ne katıldıArslan, Türk Telekom Genel Müdürlüğünde, kurum ile Türkiye Haber-İş Sendikası arasındaki 12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imza törenine katıldı.

Bakan Arslan, buradaki konuşmasında, Türk Telekom'un 177 yıllık geçmişine işaret ederek, şirketin Türkiye'yi başarılı bir şekilde temsil ettiğini söyledi.

Toplu sözleşme görüşmelerinde, sınırlı imkanlarla sınırsız ihtiyaçların değerlendirildiğini anımsatan Arslan, bir yerde buluşularak sözleşmenin imzalandığını kaydetti.

Türk Telekom'un 1840'lardan bugüne ülkenin iletişim ve haberleşme altyapısının oluşturulması ve geleceğe taşınması konusunda çok ciddi görevler ifa ettiğini anlatan Arslan, "Kurum kültürü dediğimiz de bu olsa gerek." dedi. 

Arslan, Türk Telekom'un serbestleşme sürecinde kamuoyunda yaşanan tartışmalarla karamsar tablolar oluşturulmaya çalışıldığını anımsatarak, kurumun küçüleceğini, batacağını söyleyenlere inat, Türk Telekom'un 2005'ten beri ülkenin güzide kuruluşlarından olduğunu, uluslararası arenada çok daha etkili bir aktör konumuna geldiğini ve Türkiye'ye hizmet yolunda 27 milyar liralık yatırım yaptığını dile getirdi.

Türk Telekom'un, Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşmesinde önemli katkıları olduğunu vurgulayan Arslan, "Bunu her kademedeki çalışanı, organizasyon yapısı ve operasyon gücüyle sağlayarak, ülkemizin dünyada bu sektörde de başarılı bir şekilde temsil edilmesi noktasında yüzümüzü ağartan bir kuruluş oldu." diye konuştu.

Arslan, bilgisayar kullanımı, genişbant internet ve fiber altyapısının yaygınlığı, bütün santrallerin sayısala dönüştürülmesiyle bilgi toplumuna geçiş sürecindeki işlemlerin sağlıklı yürütülebilmesinin Türk Telekom ailesinin gösterdiği olağanüstü çabanın sonucu olduğuna değinerek, emektarlara ve işçilere alın teri kurumadan hakkının verilmesi gerektiğini kaydetti.

Milletin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında bin yıllık birlik ve kardeşlik ruhuyla istiklali, istikbali ve ülkesinin bekası söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan meydanlara inerek, şehadet şerbetini içmeye gönüllü gittiğini bir kez daha gösterdiğini belirten Arslan, şöyle devam etti:

"Bu özelliğimizi unuttuğumuzu zannedenler vardı. O gece milletimiz, millet olma şuuruyla dinine, diline, mezhebine bakmadan, hep beraber meydanlara indi, geleceğine sahip çıktı. Geleceğine sahip çıkarken de idare yetkisi verdiği, omuzlarına  sorumluluk yüklediği başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımıza, hükümetimize de aynı oranda sahip çıktı." 

"Taşeronla ilgili sözün gereği yerine getirilecek"

Arslan, 15 Temmuz gecesi iletişimin ve yayınların kesilmemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının vatandaşa doğru iletilmesi ve kirli bilgilere izin verilmemesinin çok önemli olduğunu anlatarak, bunun da Türk Telekom çalışanlarınca sağlandığını söyledi. 

Taşeronlarla ilgili çalışmanın hükümet seviyesinde devam ettiğini dile getiren Arslan, "Biz yapamayacağımız şeyin sözünü vermiyoruz. Eğer bir şeyin sözünü verdiysek de kesinlikle gereğini yerine getiriyoruz." diye konuştu. 

Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi çalışmanın çok daha hızlandırılarak sonuca eriştirilmesi konusunda olağanüstü bir çaba harcandığına işaret ederek, "Bu çalışma sonuçlandığında taşeronda çalışan arkadaşlarımız yine milletimize ve memleketimize hizmet edecekler ama çok daha farklı mecrada, farklı bir heyecanla hizmetlerini sürdürecekler. O süreçle ilgili sözün gereği yerine getirilecek. Bu konuda hiçbir tereddüde mahal yok." değerlendirmesinde bulundu. 

Konuşmaların ardından Bakan Arslan'ın şahitliğinde Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Telekom Üst Yöneticisi Paul Doany, Türkiye Haber İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Kutlu tarafından 12. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.