e-Devlet 10 yaşında

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, e-Devlet Kapısı'nın hizmete girişinin 10. yılı dolayısıyla Bakanlıkta düzenlenen törende yaptığı konuşmada, değişim ve dönüşümün en güzel örneğinin e-Devlet Kapısı olduğunu söyledi.

e-Devlet Kapısı projesinin, Bakanlığın koordinasyonunda TÜRKSAT Genel Müdürlüğünün fiili uygulamalarıyla, vatandaşların günlük hayatını kolaylaştırmak, devletle olan ilişkilerinde zaman ve maddi tasarrufta bulunmak hedefiyle hazırlandığını belirten Aka, söz konusu hizmetin 35 milyon kullanıcıya ulaştığını bildirdi.

Milyonlarca işlemin yapıldığı e-Devlet Kapısı'nın hemen hemen bütün kamu hizmetlerini kapsar hale geldiğini ifade eden Aka, ciddi bir dijital dönüşüm yaşandığını dile getirdi.

Aka, vatandaştan bilgi ve belge istemede maksimum kolaylığın sağlandığı söz konusu hizmetle bürokrasinin minimize edilerek, doğrudan hizmet vermeye yönelik ciddi bir değişim yaşandığına dikkati çekti. Aka, "Değişimin önemli yansımalarından bir tanesi yeni arayüz. Bu hizmet, görsellik açısından ve kullanımı kolaylaştıran bir arayüze kavuştu." diye konuştu.

e-Devlet Kapısı'ndaki yenilemenin yeni ihtiyaçlar ve vatandaşların talebine göre devam edeceğini söyleyen Aka, ciddi bir dönüşüm yaşayan devletin, hizmetleri veriş şeklinin günün ihtiyaçlarına ve teknolojinin gereklerine göre yeniden şekillendiğini anlattı.

Konuşmaların ardından e-Devlet Kapısı'nın 10. yılı dolayısıyla pasta kesildi.