İZBAN Torbalı hattının açılışı gerçekleştirildi

TCDD Genel Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği Türkiye’nin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi olan "İzmir Banliyö Sistemi"ni Torbalı ilçesine kadar uzatan 30 kilometrelik ilave hattın açılışı törenle gerçekleştirildi.

Bakan Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, AK Parti ve CHP’lilerin çeşitli sloganlar atması üzerine, "Güzel İzmirliler enerjinizi seçime saklayın. Seçimden daha yeni çıktık. Şimdiden bütün enerjinizi harcamayın. Önümüzde yine seçim gelecek, yine tatlı böyle rekabet olacak. Şimdi artık seçim bitti, hizmetlere bakalım. Seçim zamanı söyleyeceğimizi söyleriz, siz de kararlarınızı verirsiniz" dedi.

Her iki taraftan da sessizlik isteyen Yıldırım, bugün merkezi hükümet ile yerel yönetimin ortak projesinin açılışının gerçekleştirildiğini, Torbalı’yı Aliağa’ya bağladıklarını, bu iki ilçenin Türkiye’nin, İzmir’in en çok üreten yerleri olduğunu belirtti.

"Sıra Selçuk ve Bergama’da"

İZBAN’ın 2010 yılından bu yana 330 milyon yolcu taşıdığını, 4 milyon nüfuslu kentin 80 kat daha fazlasının taşındığına dikkati çeken Yıldırım, "Ne güzel bir hizmet değil mi? Burada kalmıyor bu iş. Bu örnek işbirliği, Torbalı’dan Selçuk’a da devam ediyor. Bir sene sonra Selçuk’u da açacağız. Bergama’nın projeleri bitti bu sene içinde inşallah bir aksilik olmazsa Bergama’yı da bağlamış olacağız" dedi.

Yıldırım, İZBAN hattının 187 kilometreye ulaşacağını ve dünyanın en uzun raylı toplu taşıma sistemi haline geleceğini bildirdi. Yıldırım, 2013’de 2 bin 400’ün üzerinde toplu taşıma yapan dünyadaki sistemler içerisinde İZBAN’ın en başarılı işbirliği toplu taşıma projesi olarak birinci olduğunu vurguladı.

Törene katılanların karşılıklı sloganlarına devam etmesi üzerine Bakan Yıldırım, "Biraz dinlenin sonra devam edersiniz. Akşama kadar söz sizin. Bakın biz buradan neyi konuşuyoruz. Bu ortak işbirliğini konuşuyoruz. İzmir’e hizmet mevzu olduğunda siyaset teferruattır dedik. Siyaset seçimde ama İzmir’e hizmet olunca her türlü dayanışmayı yapacağız. Siyasetimizi bir tarafa bırakacağız ve İzmir’in ihtiyaçlarını projelerini birer birer yerine getireceğiz" ifadesini kullandı.

"İzmir’in yeri İstanbul’la yarışmaktır"

Yıldırım, İzmir’in daha önemli projelerinin de olduğunu, İzmir Körfezi’nin temizlenmesi, sirkülasyonunun sağlanmasının da ortak bir proje olduğunu, bununla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Yıldırım, "İzmir’in yeri İstanbul’la yarışmaktır. 35 İzmir, 34 İstanbul. İzmir’i İstanbul’la yarışır hale getirmek için yerel yönetim, merkezi yönetim el ele vereceğiz, birlikte çalışacağız ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanık etmiş İzmir’i en yüksek noktalara çıkaracağız" diye konuştu.

"Vatanımız bizim için her şeydir"

Bugün yapılan hizmetleri ay yıldızlı bayrağa, Türkiye Cumhuriyeti’ne borçlu olduklarına işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"Vatanımız bizim için herşeydir. Ülkemizin üzerinde oyun oynamaya kalkanlar şunu bilmelidir ki bu milletin istiklal karakteridir. Tarihin hiçbir döneminde esaret altına girmemiş en zor şartlarda dahi ülkeyi büyük Atatürk’ün liderliğinde küllerinden doğan genç Türkiye cumhuriyetinin bağımsızlığı için çalışmış bu millet bundan böyle de hangi ad altında olursa olsun bölmeye parçalamaya toprak bütünlüğümüzü bozmaya kardeşliğimizi zarar vermeye çalışırsa çalışsın en sert şekilde gereken cevabı alacak ve Türkiye cumhuriyetinin bağımsızlığı birliği sonsuza kadar devam edecektir. Dost düşman bunu çok iyi bilmelidir."

TCDD Genel Müdürüne talimat verdi

İzmir’in hoşgörünün, kardeşliğin, birlikte yaşamanın adresi olduğuna işaret eden Yıldırım, İZBAN sisteminin sefer aralıklarının artırılması için sinyal sistemi sorunlarının çözülmesi için Demiryolu Genel Müdürüne talimat verdiğini, 2 ay içerisinde projedeki aksaklıkların giderileceğini, Torbalı’dan binen bir kişinin İzmir’in merkezine kesintisiz gideceğini ifade etti. İzmir’e hizmetlerin artarak devam edeceğinin altını çizen Yıldırım, hattın hayırlı olmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Yıldız, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ve protokol üyeleri açılışı kurdelesini kesti. Açılışta Bakan Yıldırım ile protokol üyelerine tren maketi hediye edildi.

Fotoğraflar