Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolu trafiğe açıldı

Karayolları Genel Müdürlüğünce yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen Kuzey Marmara (3. Boğaz Köprüsü dahil) Otoyol Projesi Odayeri-Paşaköy kesimi işi kapsamında yapılan Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolunun trafiğe açılması nedeniyle Başbakan Binali Yıldırım'ın teşrifleriyle tören düzenlendi.

Törende konuşan Bakan Arslan, ulaştırmanın her alanında 15 yıldır çığır açıldığını kaydederek, vatandaşların ulaştırmanın tüm alanlarında yapılan projeleri kullandığını söyledi.

Arslan, "Uluslararası taşıma koridorunun tamamlayıcısı olan bütün projeleri tek tek hayata geçiriyoruz. Vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırırken, seyahat konforunu artırırken aynı zamanda ticaretin, ekonominin büyümesi, ülkemizin avantajlı konumundan taşıma koridorlarını tamamlayarak yararlanması adına gecemizi gündüzümüze katıyoruz." diye konuştu.

Asya, Avrupa ve Afrika arasında köprü konumunda olan Türkiye'nin taşıma koridorları anlamında hakkının son 15 yıla kadar verilemediğini anlatan Arslan, son 15 yıldır bu yönde çalışmaların yapıldığını, projelerin hayata geçirildiğini aktardı.

Arslan, bu projeler sayesinde ticaretin önündeki engellerin kaldırıldığını, ham madde veya mamul maddenin hedef pazarlara erişiminin kolaylaştırıldığını söyledi.

Çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini kaydeden Arslan, "Ortaya koyduğumuz hedefler yaptığımız projelerle sınırlı değil. İnşallah bunların çok daha büyüğünü, güzelini ülkemizin kalkınmasına katkı koyacak çok daha büyük projeleri hep birlikte yapıp bitireceğiz." ifadelerini kullandı.

 

11 kilometrelik yolda asgari hız 40 kilometre olacak

 

Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi kapsamında yapımı tamamlanan Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolu trafiğe açıldı.

Karayolları Genel Müdürlüğünce yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen Kuzey Marmara (3. Boğaz Köprüsü dahil) Otoyol Projesi Odayeri-Paşaköy kesimi işi kapsamında yapılan Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolu 11 kilometre uzunluğunda.

Otoyolun bu kesiminde bugünden itibaren trafik akışı sağlanacak. Köprülü kavşaklar, ücret toplama istasyonları gibi belirli yerler ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkış yasak olacak.

Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilen tel çitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasak olacak.

Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan kesime, yayalar, hayvanlar, motorsuz araçlar, lastik tekerlekli traktörler, iş makineleri ve bisikletliler giremeyecek. Bu kesimde mecburi asgari hız saatte 40 kilometre, azami hız geometrik standartların müsaade ettiği limitlerde olacak.