'Türkiye, tüm mazlumların, tüm Hakk'a inananların ülkesi'

`Türkiye, tüm mazlumların, tüm Hakk`a inananların ülkesi`Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonunca bu yıl 2'ncisi düzenlenen "Benim Ülkem Türkiye" yarışmasının ödül töreni, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu konferans salonunda gerçekleştirildi. 

Bakan Turhan, kısa film kategorisinde birinciliği elde eden Demokratik Kongo vatandaşı Kasongo Kaloba Abdoulkarim'e ödülünü takdim etti.

Dünyanın dört bir yanından Türkiye'ye gelen öğrencileri gördüğünde duygulandığını belirten Turhan, "780 bin kilometrekareden ibaret olmayan Türkiye, tüm mazlumların, tüm Hakk'a inananların ülkesidir. Türkiye, hakkı hakkın sahibine veren ve mazlumların zulümden kurtulması için mücadele eden lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın olduğu bir ülke." diye konuştu.

Dünyada barışın sağlanması için tüm insanların birbirlerini sevmesi gerektiğini belirten Turhan, "Biz yaratılanı, Yaradan'a inancımızdan dolayı seviyoruz. Bizim için nüfus kağıdında bu ülkenin vatandaşı yazması önemli değil. Bizim için insan olması, Yaradan'ın yarattığı olması önemlidir." ifadelerini kullandı.

Turhan, dünyanın geleceğinin genç nesillerin elinde olduğunu vurgulayarak, "Sizler yeni bir dünya kuracaksınız. Hakkı, haklıya teslim etmek için mücadele etmeniz gerekir. Onu gerçekleştiren bir dünyanın yöneticileri olacaksınız. Bunun için çok zamanınız yok." dedi.

Kısa film, şiir ve hikaye alanlarında düzenlenen yarışmada Afganistanlı Atila Atavash, şiir; savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan İlahiyat Fakültesi öğrencisi Ali Hasan ise hikaye kategorisinin birincisi oldu.

Kısa film kategorisindeki eserleri, oyuncu İsmail Hakkı Ürün, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Yapımcılar Ertuğrul Fındık, Halis Cahit Kurutlu, Eleştirmen Murat Ayvacı, Senarist Fatih Mutlu değerlendirdi.

Hikaye kategorisinin jüriliğini, yazarlar Özcan Ünlü, Orhan Pekçetin, öğretim üyesi Bahtiyar Arslan ve eğitimci Erhan Genç yaparken, şiir kategorisinin jüri heyetinde ise şairler İsmail Kılıçarslan, Furkan Çalışkan, Raşit Ulaş Çetinkaya ve Muzaffer Serkan Aydın yer aldı.