'Türkiye, Türkmenistan'ın ekonomik kalkınmasında rol üstlenmeye devam edecek'

`Türkiye, Türkmenistan`ın ekonomik kalkınmasında rol üstlenmeye devam edecek`Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Avaza Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Kalkınma Yolunda Uluslararası Büyük İpek Yolu Forumu"nda yaptığı konuşmada, bugün açılışı gerçekleştirilecek Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı'nın modern İpek Yolu'nun en önemli projelerinden olduğunu ifade etti.

Tarihi İpek Yolu'nun, sadece malların taşındığı bir ticaret yolu değil, ortak kültür ve hafızanın taşındığı bir köprü olduğuna işaret eden Arslan, şöyle konuştu:

"Kardeş ülke Türkmenistan'ın bu başarısı bizi mutlu ediyor. Bu kadar büyük ve önemli bir liman, Ro-Ro, konteyner ve yük gemilerine hizmet edecek. Tarihi İpek Yolu, ekonomik gelişmelerin ve kültürel etkileşimin itici gücünü oluşturan bir ulaşım ağı. Kıtaları birbirine bağlayan Hazar Denizi geçişli Orta Koridor, Asya ile Avrupa arasındaki en önemli güzergahlardan birini teşkil ediyor. Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı, Çin'den Avrupa'ya ülkelerimiz üzerinden bağlanan Orta Koridor için hayati öneme sahip. Yakın süre önce tamamlanan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi ile Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı bu zincirin halkası olarak Çin'i Orta Asya üzerinden Avrupa'ya bağlayacak."

"İki ülke iş birliği gıptayla izleniyor"

Arslan, bu kapsamda Avrasya bölgesinin ulaştırma bağlantılarına katkı sağlayacak Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, Avrasya Tüneli gibi pek çok mega projeyi hayata geçirmekten gurur duyduklarını söyledi.

Asya ile Avrupa arasında "Orta Koridor" girişiminin tamamlayıcısı projelere devam ettiklerini dile getiren Arslan, "Orta Koridor'un canlanması, Orta Asya ülkeleri için ekonomik kalkınmanın bir bileşeni olacak, Asya'daki yük trafiğinin Hazar Denizi üzerinden Avrupa'ya ulaştırılmasını sağlayacak. Türkmenistan ile Türkiye arasında ortak din, inanç, kültür ve tarih birlikteliğinden gelen kardeşlik bağları, siyasi ve ekonomik iş birliğini gıptayla izlenen bir düzeye çıkarmış durumda." değerlendirmesinde bulundu.

"Firmalarımızın Türkmenistan'a ilgisi büyük"

Bakan Arslan, Türkmenistan'ın Türk yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği ülkelerin başında geldiğine işaret ederek, Türk müteahhitlik firmalarının Türkmenistan'daki büyük projelerde görev almasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Türkiye'nin Türkmenistan'ın ekonomik kalkınmasında rol üstlenmeye devam edeceğini belirten Arslan, "Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı'nın, Büyük İpek Yolu'nun vazgeçilmez durağı olarak, Türkmenistan'a, ülkelerimize ve 'Orta Koridor'a büyük katkı sağlayacağına inanıyor, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ise, "Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı, Asya ile Avrupa arasında ekonomik iş birliğini üst düzeye taşıyacak. Bölgeler ve kıtalar arası temaslarda yeni stratejik perspektifler ortaya çıkaracak, ulusal ekonomiye ivme kazandıracak ve uluslararası iş birliğine olumlu yansıyacak." dedi.